טבעלי – חנות טבע מקצועית באינטרנט

ברזל צ'לטי עם B-12 פורמולה טבעונית מושלמת(90יח')

95.00

תיאור

 

סקירה:

          ברזל צ'לטי טבעוני

                             ברזל מקושר  עם B-12 נוסף                                         

Deva Nutrition גאה להציג את תוסף הברזל המצומצם שלה בחומצה אמינית עם ויטמין B-12 נוסף,  המהווה גורם חשוב בהיווצרות תקינה של RBC.

צ'לטים של חומצת אמינו מברזל משמשים בדרך כלל כמעבירי מזון או כחומרים טיפוליים. סקירה של מחקרים רבים שנערכו על קלטות חומצת אמינו מברזל הוכיחו כי הם מקור ברזל בטוח לתוספי ברזל .3 * לפיכך, זה עשוי להיות תוסף תזונה שימושי עבור אנשים המעוניינים להגדיל את צריכת הברזל שלהם. DEVA ™ ברזל chelated טבעוני הוא 100% טבעוני, צמחוני והוא רשום על ידי האגודה הטבעונית, העמותה שהמציאה בפועל את המילה "טבעוני".

היתרונות הבריאותיים של ברזל chelated

היתרון העיקרי של ברזל chelated הוא יכולתו למנוע רמות נמוכות בדם מברזל, ולמנוע אנמיה חסרת ברזל אצל אלו הנמצאים בסיכון גבוה. אנשים הסובלים בדרך כלל מרמות ברזל נמוכות כוללים תינוקות אשר יונקים או מניקים פורמולה שאינה מבוצרת מספיק עם ברזל וילדים שאולי לא אוכלים תזונה נאותה עם מספיק ברזל ונזקקים לברזל הולם בגלל צמיחה מהירה.

אחרים שעשויים לחוות רמות ברזל נמוכות כוללים צמחונים מכיוון שירקות נמוכים בברזל מאשר בבשר, קשישים שלעתים קרובות סובלים ממחסור תזונתי בגלל בעיות בריאות, דיכאון, עוני או גישה לא מספקת למזון בריא, וספורטאים בגלל הצורך במעט חמצן ל עובדים את שריריהם, מה שמתורגם לצורך גבוה יותר בברזל.

נשים גם צריכות רמות ברזל גבוהות יותר מגברים, כמו גם נשים בהריון (בגלל הביקוש הגובר לברזל במהלך ההיריון). אלו הנוטלים תרופות מסוימות עשויים לחוות גם רמות ברזל נמוכות (כגון אלו הנוטלות אמצעי מניעה דרך הפה, אספירין, סטרואידים, נוגדי חומצה ונוגדי קרישה).

חומצה אמינית ברזל צ'לטית היא סוג הברזל היחיד המשמש במוצר איכותי זה.

  שימוש מומלץ

למבוגרים, קח טבלה אחת (1) מדי יום עם אוכל, או לפי הוראות הרופא.

רכיבים אחרים

תאית, נתרן קרוסקרמלוזה, חומצה סטארית צמחית, מגנזיום צמחתי, סיליקה, היפרמולוזה, גליצרין צמחי. (הכל ממקורות שאינם בעלי חיים).

רגישות למזון: נקי מסויה, חיטה, שמרים, גלוטן, חלב, ביצה, סוכר, מלח, מוצרים מהחי, תוצרי לוואי או נגזרות.

מוצר זה אינו מכיל מוצרים מן החי, נגזרות או תוצרי לוואי. 100% צמחונים, טבעוניים. מוצר זה רשום בחברה הטבעונית.

אזהרות

התייעץ תמיד עם הרופא שלך לפני נטילת תוספי תזונה.

מינון יתר מקרי של מוצרים המכילים ברזל הוא גורם מוביל להרעלה קטלנית בילדים מתחת לגיל 6. הרחק מוצר זה מהישג ידם של ילדים. במקרה של מנת יתר בשוגג, התקשר מייד לרופא או למרכז לבקרת הרעל.

תוסף תזונה
גודל הגשה: טאבלט 1 ליום
מנות לכל מיכל: 90
כמות למנה% ערך יומי
ויטמין B-12 (כצינוקובלמין)30 מק"ג500%
ברזל (כחומצת חומצת אמינו)29 מ"ג161%

                             ברזל מאמר מקצועי

  תוכן העניינים

 • מבוא
 • צריכה מומלצת
 • מקורות ברזל
 • צריכת ברזל ומעמד
 • מחסור בברזל
 • קבוצות הנמצאות בסיכון לחוסר כושר ברזל
 • ברזל ובריאות
 • סיכונים בריאותיים מברזל מוגזם
 • אינטראקציות עם תרופות
 • דיאטות ברזל ובריאות
 • הפניות
 • הצהרת אחריות
מבוא:

ברזל הוא מינרל שנמצא באופן טבעי במזונות רבים, מתווסף למוצרי מזון מסוימים, וזמין כתוסף תזונה. ברזל הוא מרכיב חיוני בהמוגלובין, חלבון אריתרוציט (תאי דם אדומים) שמעביר חמצן מהריאות לרקמות [ 1 ]. כמרכיב במיוגלובין, חלבון נוסף המספק חמצן, ברזל תומך במטבוליזם של שרירים ורקמות חיבור בריאות [ 2 ]. ברזל נחוץ גם לצמיחה גופנית, להתפתחות נוירולוגית, לתפקוד התא ולסינתזה של כמה הורמונים [ 2 , 3 ].

לברזל תזונתי שתי צורות עיקריות: heme ו- nonheme [ 1 ]. צמחים ומזונות מועשרים בברזל מכילים ברזל לא-חם בלבד, ואילו בשר, פירות ים ועופות מכילים ברזל-ים וגם ברזל-לא-היים [ 2 ]. ברזל Heme, הנוצר כאשר ברזל משתלב עם פרוטופורפירין IX, תורם כ -10% עד 15% מכלל צריכת הברזל באוכלוסיות המערב [ 3-5 ].

מרבית 3 עד 4 גרם הברזל היסודי במבוגרים הם במוגלובין [ 2 ]. חלק ניכר מהברזל שנותר מאוחסן בצורה של פריטין או המוזידרין (תוצר השפלה של פריטין) בכבד, בטחול ובמח העצם או נמצא במיוגלובין ברקמת שריר [ 1 , 5 ]. טרנספרן הוא החלבון העיקרי בדם הנקשר לברזל ומעביר אותו בגוף. בני אדם מאבדים בדרך כלל רק כמויות קטנות של ברזל בשתן, צואה, דרכי העיכול והעור. האובדן גדול יותר אצל נשים במחזור החודשי בגלל אובדן דם. הפפסידין, הורמון פפטידים במחזור, הוא מווסת המפתח הן לספיגת הברזל והן להפצת הברזל בכל הגוף, כולל בפלזמה [ 1 , 2 ,6 ].

הערכת מצב הברזל תלויה כמעט לחלוטין במדדים המטולוגיים [ 7 ]. עם זאת, אינדיקטורים אלה אינם רגישים או ספציפיים מספיק כדי לתאר כראוי את כל הקשת של מצב הברזל, וזה יכול לסבך את האבחנה של מחסור בברזל. גישה משלימה היא לשקול כיצד צריכת ברזל מהתזונה ותוספי התזונה משתלמת עם צריכת המומלצת.

מחסור בברזל מתקדם מהידלדלות מאגרי הברזל (מחסור בברזל קל), לריתרופואיזיס חסר ברזל (ייצור אריתרוציטים) ולבסוף לאנמיה של מחסור בברזל (IDA) [ 8 , 9 ]. עם erythropoiesis חסר ברזל (הידוע גם בשם מחסור ברזל שולי), מאגרי הברזל מתרוקנים והרוויה של טרנספרין יורדת, אך לרוב רמת ההמוגלובין נמצאת בטווח הרגיל. ה- IDA מאופיין בריכוזי המוגלובין נמוכים, וירידות בהמטוקריט (שיעור כדוריות הדם האדומות בדם בנפח) ובנפח הגופני הממוצע (מדד לגודל האריתוציט) [ 2 , 10 ].

ריכוז פריטין בסרום, מדד למאגרי הברזל בגוף, הוא כיום הבדיקה היעילה והחסכונית ביותר לאבחון מחסור בברזל [ 11-13 ]. מכיוון שהפריטין בסרום פוחת בשלב הראשון של דלדול הברזל, הוא יכול לזהות מצב ברזל נמוך לפני תחילת IDA [ 7 , 9 , 14 ]. ריכוז פריטין בסרום הנמוך מ -30 מק"ג / ל 'מצביע על מחסור בברזל, וערך הנמוך מ -10 מק"ג / ל' מצביע על IDA [ 15 ]. עם זאת, פריטין בסרום נתון להשפעה על ידי דלקת (כתוצאה, למשל, ממחלה זיהומית), שמעלה את ריכוזי הסרום של פריטין [ 16 ].

בדיקות המוגלובין והמטוקריט הן המדדים הנפוצים ביותר לצורך בדיקת מחסור בברזל, למרות שהם אינם רגישים ולא ספציפיים [ 5 , 7 , 17 ]. לעיתים קרובות משולבים ריכוזי המוגלובין עם מדידות סרטין של פריטין לזיהוי IDA [ 7 ]. ריכוזי המוגלובין הנמוכים מ -11 גר 'לד"ל בקרב ילדים מתחת לגיל 10 שנים, או נמוכים מ- 12 גר' לד"ל בקרב אנשים מגיל 10 ומעלה, מציעים IDA [ 8 ]. ערכי המטוקריט התקינים הם בערך 41% עד 50% בקרב גברים ו- 36% עד 44% בקרב נשים [ 18 ].

צריכה מומלצת

המלצות צריכת ברזל וחומרים מזינים אחרים ניתנים בצריכת התייחסות תזונתית (DRI) שפותחה על ידי מועצת המזון והתזונה (FNB) במכון לרפואה (IOM) של האקדמיות הלאומיות (לשעבר האקדמיה הלאומית למדעים) [ 5 ]. DRI הוא המונח הכללי לקבוצת ערכי ייחוס המשמשים לתכנון והערכת צריכת התזונה של אנשים בריאים. ערכים אלה, המשתנים לפי גיל ומין, כוללים:

 • קצבה תזונתית מומלצת (RDA): כמות צריכה יומית ממוצעת המספיקה בכדי לעמוד בדרישות התזונה של כמעט כל (97% –98%) אנשים בריאים; משמש לעתים קרובות לתכנון תזונה נאותה לאנשים.
 • צריכת צריכה נאותה (AI): צריכת צריכה ברמה זו מבטיחה את הלימות התזונה; נקבע כאשר אין די בראיות לפיתוח RDA.
 • דרישה ממוצעת משוערת (EAR): רמת הצריכה הממוצעת היומית הממוצעת מוערכת לעמוד בדרישות 50% מהאנשים הבריאים; משמש בדרך כלל כדי להעריך את צריכת התזונה של קבוצות אנשים ולתכנן עבורם תזונה נאותה תזונתית; יכול לשמש גם כדי להעריך את צריכת התזונה של אנשים.
 • רמת צריכת עליון נסבלת (UL) נסבלת: צריכת יומי מקסימאלית שלא סביר שתביא לתופעות בריאותיות שליליות.

טבלה 1 מפרטת את ה- RDA ברזל הנוכחי עבור שאינם צמחוניים. ה- RDA לצמחונים גבוה פי 1.8 מאשר לאנשים שאוכלים בשר. הסיבה לכך היא שברזל העש מבשר זמין ביולוגית יותר מברזל שאינו ברזל ממזונות על בסיס צמחי, ובשר, עופות ופירות ים מגדילים את ספיגת הברזל הלא -המי [ 5 ].

לתינוקות מגיל לידה ועד 6 חודשים, ה- FNB הקים AI לברזל השווה לצריכה הממוצעת של ברזל אצל תינוקות בריאים ויונקים.

טבלה 1: קצבאות תזונה מומלצות (RDA) לברזל [ 5 ]
גילזכרנקבההריוןהנקה
לידה עד 6 חודשים0.27 מ"ג *0.27 מ"ג *
7–12 חודשים11 מ"ג11 מ"ג
1–3 שנים7 מ"ג7 מ"ג
4–8 שנים10 מ"ג10 מ"ג
9–13 שנים8 מ"ג8 מ"ג
14-18 שנים11 מ"ג15 מ"ג27 מ"ג10 מ"ג
19–50 שנה8 מ"ג18 מ"ג27 מ"ג9 מ"ג
51 שנים8 מ"ג8 מ"ג

צריכת צריכה נאותה (AI)

מקורות ברזל

מזון

המקורות העשירים ביותר של ברזל עם ברזל בתזונה כוללים בשר רזה ופירות ים [ 19 ]. מקורות תזונתיים לברזל שאינו ברזל כוללים אגוזים, שעועית, ירקות ומוצרי תבואה מועשרים. בארצות הברית כמחצית הברזל התזונתי מגיע מלחם, דגני בוקר ומוצרי דגנים אחרים [ 2 , 3 , 5 ]. חלב אם מכיל ברזל זמין מאוד, אך בכמויות שאינן מספיקות כדי לענות על צורכי התינוקות שגילם 4 עד 6 חודשים [ 2 , 20 ].

בארצות הברית, קנדה, ובמדינות רבות אחרות, חיטה וקמחים אחרים מועשרים בברזל [ 21 , 22 ]. פורמולות לתינוק מבוצרות עם 12 מ"ג ברזל לליטר [ 20 ].

ברזל Heme זמין ביולוגי גבוה יותר מאשר ברזל שאינו ברזל, ורכיבים תזונתיים אחרים משפיעים פחות על הזמינות הביולוגית של Heme מאשר ברזל שאינו ברזל [ 3 , 4 ]. הזמינות הביולוגית של ברזל היא בערך 14% עד 18% מתזונה מעורבת הכוללת כמויות ניכרות של בשר, פירות ים, וויטמין C (חומצה אסקורבית, המשפרת את הזמינות הביולוגית של ברזל שאינו -המה) ו -5% עד 12% מתזונה צמחונית [ 2 , 4 ]. בנוסף לחומצה אסקורבית, בשר, עופות ופירות ים יכולים להעצים את ספיגת הברזל הלא-חמרית, ואילו לפיטאט (המצוי בדגנים וקטניות) ופוליפנולים מסוימים במזונות שאינם בעלי-חיים (כמו דגני בוקר וקטניות) יש השפעה הפוכה [ 4]. שלא כמו מעכבי ספיגת ברזל אחרים, סידן עשוי להפחית את הזמינות הביולוגית של הברזל הלא-hememe וה- heme כאחד. עם זאת, השפעותיהם של משפרי מעצבים ומעכבי ספיגת ברזל מוחלשים על ידי תזונה מערבית טיפוסית מעורבת, כך שהם משפיעים מעט מאוד על מצב הברזל של רוב האנשים.

טבלה 2 מציגה מספר מקורות ברזל למזון. ישנם מזונות מבוססי צמחים שהם מקורות טובים לברזל, כגון תרד, עם זמינות ביולוגית ברזל נמוכה מכיוון שהם מכילים מעכבי ספיגת ברזל, כמו פוליפנולים [ 23 , 24 ].

טבלה 2: מקורות מזון ברזל נבחרים [ 25 ]
מזוןמיליגרם
למנה
אחוז DV *
דגני בוקר, מועשרים ב 100% מה- DV לברזל, מנה אחת18100
צדפות, מזרחיות, מבושלות בחום לח, 3 גרם844
שעועית לבנה, משומר, 1 כוס844
שוקולד, כהה, 45% –69% מוצקי קקאו, 3 גרםז39
כבד בקר, מחבת מטוגנת, 3 גרם528
עדשים מבושלות וסחוטות ½ כוס317
תרד, מבושל וניקוז, ½ כוס317
טופו, יציב, ½ כוס317
שעועית כליות, שימורים, ½ כוס211
סרדינים, אטלנטיים, משומרים בשמן, מוצקים מרוקנים עם עצם, 3 אונקיות211
גרגירי חומוס מבושלים וסחוטים ½ כוס211
עגבניות, שימורים, תבשיל, ½ כוס211
בקר, עגול תחתון קלוע, חתוך לשומן 1/8 ", 3 אונקיות211
תפוח אדמה, אפוי, בשר ועור, תפוח אדמה בינוני211
אגוזי קשיו, קלוי שמן, 1 גרם (18 אגוזים)211
אפונה ירוקה מבושלת וחצי כוס16
עוף, קלוי, בשר ועור, 3 גרם16
אורז, לבן, תבואה ארוכה, מועשר, מושבש, סחוט, ½ כוס16
לחם, חיטה מלאה, פרוסה אחת16
לחם, לבן, פרוסה אחת16
צימוקים ללא זרעים, ¼ כוס16
ספגטי, חיטה מלאה, מבושל, 1 כוס16
טונה, קלילה, משומר במים, 3 גרם16
טורקיה, קלוי, בשר ועור, 3 גרם16
אגוזים, פיסטוק, קלוי יבש, אונקיה (49 אגוזים)16
ברוקולי מבושל וניקוז, ½ כוס16
ביצה, קשה, 1 גדולה16
אורז, חום, ארוך או בינוני, מבושל, 1 כוס16
גבינה, צ'דר, 1.5 גרם00
קנטל, חתוך לקוביות, ½ כוס00
פטריות, לבנות, פרוסות ומוקפצות, ½ כוס00
גבינה, קוטג ', 2% שומן חלב, ½ כוס00
חלב, 1 כוס00

* DV = ערך יומי. מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) פיתח מכשירי DV לסיוע לצרכנים להשוות את תכולת התזונה של מוצרים במסגרת דיאטה כוללת. ה- DV לברזל הוא 18 מ"ג למבוגרים ולילדים בגיל 4 ומעלה [ 26 , 27 ]. ה- FDA דורש תוויות מזון לרשימת תוכן הברזל. מזונות המספקים 20% או יותר מה- DV נחשבים כמקור גבוה לחומר מזין, אך מזונות המספקים אחוזים נמוכים יותר של ה- DV תורמים אף הם לתזונה בריאה.

מחלקת החקלאות האמריקאית (USDA's FoodData Central)הצהרת קישור חיצוני - - [ 25 ] מפרטת את תוכן התזונה של מזונות רבים ומספקת רשימה מקיפה של מזונות המכילים ברזל המסודרים לפי תכולת תזונה ולפי שם מזון .

תוספי תזונה

ברזל זמין בתוספי תזונה רבים. תוספי מולטי ויטמין / מולטי-מינרלים עם ברזל, במיוחד אלו המיועדים לנשים, מספקים בדרך כלל 18 מ"ג ברזל (100% מה- DV). תוספי מולטי ויטמין / מולטי-מינרלים לגברים או קשישים מכילים לעתים קרובות פחות או ללא ברזל. תוספי ברזל בלבד מספקים בדרך כלל יותר מה- DV, כאשר רבים מספקים 65 מ"ג ברזל (360% מה- DV).

צורות ברזל נפוצות בתוספי מזון כוללים מלחי ברזל ברזלי וחלחל, כגון גופרת ברזלית, גלוקונאט ברזלי, ציטראט ברזל וגופרית ברזל [ 3 , 28 ]. בגלל המסיסות הגבוהה שלו, ברזל ברז בתוספי תזונה זמין ביולוגית יותר מברזל ברזלי [ 3 ]. מינונים גבוהים של ברזל משלים (45 מ"ג ליום ומעלה) עלולים לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול, כמו בחילה ועצירות [ 5 ]. צורות אחרות של ברזל משלים, כגון פולי-פפטידים מברזל ברזל, ברזל קרבוניל, קלטות חומצות אמיניות-ברזל ומתחמי ברזל פוליסכריד, עשויות להיות בעלות פחות תופעות לוואי במערכת העיכול מאשר מלחי ברזל או ברזל [ 28 ].

צורות הברזל השונות בתוספי מזון מכילות כמויות משתנות של ברזל אלמנטי. לדוגמא, פומראט ברזלי הוא 33% ברזל אלמנטלי לפי משקל, ואילו סולפט ברזלי הוא 20% וגלוקונאט ברזלי הוא 12% ברזל יסודי [ 28 ]. למרבה המזל, ברזל אלמנטי מופיע בחלונית 'עובדות תוספות', כך שהצרכנים אינם צריכים לחשב את כמות הברזל המסופקת על ידי צורות שונות של תוספי ברזל.

בערך 14% עד 18% מהאמריקאים משתמשים בתוסף המכיל ברזל [ 29 , 30 ]. שיעורי השימוש בתוספי מזון המכילים ברזל משתנים לפי גיל ומין, ונעים בין 6% מהילדים בגילאי 12 עד 19 שנים ל 60% מהנשים המניקות ו 72% מהנשים בהריון [ 29 , 31 ].

סידן עשוי להפריע לספיגת הברזל, אם כי השפעה זו לא נקבעה באופן סופי [ 4 , 32 ]. מסיבה זו, מומחים מסוימים מציעים לאנשים ליטול תוספי סידן וברזל פרטניים בשעות שונות של היום [ 33 ].

צריכת ברזל

אנשים בארצות הברית בדרך כלל משיגים כמויות נאותות של ברזל מהדיאטות שלהם, אך תינוקות, ילדים קטנים, נערות מתבגרות, נשים הרות ונשים לפני גיל המעבר נמצאות בסיכון להשיג כמויות לא מספיקות [ 29 , 34-36 ]. צריכת הברזל היומית הממוצעת ממזונות היא 11.5–13.7 מ"ג ליום בקרב ילדים בגילאי 11-11, 15.1 מ"ג ליום בילדים ובני נוער בגילאי 12–19 שנים, ו- 16.3–18.2 מ"ג ליום אצל גברים ו 12.6–13.5 מ"ג. ליום בקרב נשים מעל גיל 19 [ 29 ]. צריכת הברזל היומית הממוצעת ממזונות ותוספי מזון היא 13.7–15.1 מ"ג ליום בקרב ילדים בגילאי 11-11, 16.3 מ"ג ליום בילדים ובני נוער בגילאי 12-19, ו -19.3–20.5 מ"ג ליום אצל גברים ו -17.0– 18.9 מ"ג ליום בנשים שגילם מעל 19. צריכת הברזל התזונתית החציונית בקרב נשים בהריון היא 14.7 מ"ג ליום [ 5].

שיעורי מחסור בברזל משתנים על פי גזע וגורמים סוציו-דמוגרפיים אחרים. שישה אחוז מהפעוטות הלבנים והשחורים בגילאי שנה עד שלוש שנים בארצות הברית לוקים בחסר בברזל (מוגדרים כשתי תוצאות לא תקינות לפחות לגיל הילד ומגדרו לאחר הרוויה בטרנספרן, פרוטופרופירין אריתרוציט חינם ו / או בדיקות פריטין בסרום), בהשוואה עם 12% מהפעוטות היספניים [ 37 ]. מחסור (כולל IDA) שכיח יותר בקרב ילדים ומתבגרים במשקי בית חסרי ביטחון במזון מאשר במשקי בית בטוחים במזון [ 37 , 38 ]. בקרב נשים הרות, מחסור המבוסס על חנויות ברזל מדולדל שכיח יותר בקרב מקסיקנים אמריקאים (23.6%) ונשים שחורות שאינן היספניות (29.6%) בהשוואה לנשים לבנות שאינן היספניות (13.9%) [ 39 ].

יש קבוצות שנמצאות בסיכון להשיג עודף ברזל. אנשים עם המוכרומטוזיס תורשתית, המנטה אותם לספוג כמויות מוגזמות של ברזל תזונתי, יש סיכון מוגבר לעומס יתר על ברזל [ 40 ]. מחקר אחד מציע כי לאנשים קשישים יש סיכוי גבוה יותר לאיזון ברזל חיובי כרוני ומוגדר ברזל כולל בגוף מאשר מחסור בברזל. בקרב 1,106 קשישים לבנים בני 67 עד 96 שנים במחקר לב Framingham, 13% היו עם מחסני ברזל גבוהים (רמות פריטין בסרום גבוהות מ -300 מק"ג / ל אצל גברים ו -200 מק"ג / ל נשים), מתוכם רק 1% נבעו למחלה כרונית 41]. המחברים לא העריכו גנוטיפים, ולכן לא הצליחו לקבוע אם תוצאות אלה נובעות מההמוכרומטוזיס [ 41 ].

מחסור בברזל

מחסור בברזל אינו נדיר בארצות הברית, במיוחד בקרב ילדים צעירים, נשים בגיל הפוריות ונשים בהריון. מכיוון שמחסור בברזל קשור לתזונה לקויה, להפרעות ספיגה ואובדן דם, אנשים עם מחסור בברזל בדרך כלל סובלים ממחסור תזונתי אחר [ 2 ]. ארגון הבריאות העולמי מעריך שכמחצית מכלל 1.62 מיליארד מקרי האנמיה ברחבי העולם נובעים ממחסור בברזל [ 42 ]. במדינות מתפתחות, מחסור בברזל נובע לעתים קרובות בגלל אנטופתופתיות ואובדן דם הקשורים לטפילים במערכת העיכול [ 2 ].

דלדול ברזל ומחסור מתקדם במספר שלבים [ 8-10 ]:

 1. מחסור קל או דלדול ברזל באחסון: ריכוזי הפריטין בסרום ורמות הברזל במח העצם יורדים.
 2. מחסור בשולי, מחסור תפקודי קל או אריתרופואיזה חסרת ברזל (ייצור אריתרוציטים): מאגרי הברזל הולכים ומתרוקנים, אספקת הברזל לתאים אריתופופיאטים ויורדת הרוויה בהעברת טרנספרין, אך לרוב רמת ההמוגלובין נמצאת בטווח הרגיל.
 3. IDA: חנויות ברזל מותשות; המטוקריט ורמות ההמוגלובין יורדות; והאנמיה המיקרוציטית ההיפוכרומית המתקבלת מאופיינת בתאי דם אדומים קטנים עם ריכוזי המוגלובין נמוכים.

בשנת 2002, WHO איפיין את IDA כאחד מעשרת גורמי הסיכון המובילים למחלות ברחבי העולם [ 43 ]. למרות שמחסור בברזל הוא הגורם השכיח ביותר לאנמיה, חסרונות של מיקרו-תזונה אחרים (כמו חומצה פולית וויטמין B12) וגורמים אחרים (כמו זיהום כרוני ודלקת) יכולים לגרום לצורות אנמיה שונות או לתרום לחומרתן.

הליקויים התפקודיים הקשורים ל- IDA כוללים הפרעות במערכת העיכול; חולשה; עייפות; קשיי ריכוז; ותפקוד קוגניטיבי לקוי, תפקוד חיסוני, פעילות גופנית או ביצוע עבודה, ויסות טמפרטורת הגוף [ 15 , 44 ]. אצל תינוקות וילדים, IDA יכול לגרום לחריגות פסיכומוטוריות וקוגניטיביות אשר ללא טיפול עלולות להוביל לקשיי למידה [ 2 , 44 ]. עדויות מסוימות מצביעות על כך שההשפעות של ליקויים בשלב מוקדם של החיים נמשכות עד לבגרות [ 2 ]. מכיוון שלעתים קרובות מחסור בברזל מלווה בחסרים של חומרים מזינים אחרים, סימנים ותסמינים של מחסור בברזל יכולים להיות קשים לבידוד [ 2 ].

קבוצות הנמצאות בסיכון לחוסר כושר ברזל

הקבוצות הבאות נמנות עם הסבירות הגבוהה ביותר לצריכת ברזל בלתי מספקת.

נשים בהריון

במהלך ההיריון נפח הפלזמה ומסת התא האדום מתרחבות כתוצאה מעלייה דרמטית בייצור תאי הדם האדומים של האם [ 2 ]. כתוצאה מהתרחבות זו וכדי לענות על צרכי העובר והשליה עולה כמות הברזל שנשים זקוקות לה במהלך ההיריון. מחסור בברזל במהלך ההריון מעלה את הסיכון לתמותה מצד אמהות ותינוקות, לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך [ 45 ].

תינוקות וילדים קטנים

תינוקות – במיוחד אלה שנולדו לפני ידם או עם משקל לידה נמוך או שאמהותיהם סובלות ממחסור בברזל – נמצאים בסיכון למחסור בברזל בגלל דרישות הברזל הגבוהות שלהם בגלל צמיחתם המהירה [ 35 , 46 ]. לתינוקות ללידה מלאה יש בדרך כלל מחסני ברזל מספיקים והם זקוקים למעט ברזל ממקור חיצוני עד גיל 4 עד 6 חודשים [ 2 ]. עם זאת, לתינוקות ללימודים מלאים יש סיכון להפוך לחסר בברזל בגיל 6 עד 9 חודשים אלא אם כן הם משיגים כמויות נאותות של מזון מוצק העשיר בברזל זמין ביולוגית או בפורמולה מועשרת בברזל.

נשים עם דימום וסת כבד

נשים בגיל הפוריות הסובלות מווסת, או דימומים כבדים באופן חריג במהלך הווסת, נמצאות בסיכון מוגבר למחסור בברזל. על פי ההערכה, לפחות 10% מהנשים במחזור החודשי סובלים מווסת, אולם האחוז משתנה מאוד בהתאם לקריטריוני האבחון ששימשו [ 47-49 ]. נשים עם מחלת וסת מאבדות באופן משמעותי יותר ברזל בכל המחזור החודשי בממוצע לעומת נשים עם דימום וסת רגיל [ 50 ]. עדויות מוגבלות מצביעות על כך שמאורחיה עשויה להיות אחראית לכ- 33% עד 41% ממקרי ה- IDA בנשים בגיל הפוריות [ 51 , 52 ].

תורמי דם תכופים

לתורמי דם שכיחים יש סיכון מוגבר למחסור בברזל [ 5 ]. בארצות הברית מבוגרים עשויים לתרום דם בתדירות גבוהה ככל 8 שבועות, דבר שעלול לרוקן את מאגרי הברזל. כ- 25% –35% מתורמי הדם הרגילים מפתחים מחסור בברזל [ 53 ]. במחקר שנערך על 2,425 תורמי דם, גברים שהעניקו לפחות שלוש ונשים שנתנו לפחות שתי תרומות בדם מלא בשנה הקודמת, היו יותר מפי חמישה ככל הנראה כי הן מחסנות את מחסני הברזל כמו תורמים בפעם הראשונה [ 54]. ניסוי קליני של תוספי ברזל מצא כי מבין 215 מבוגרים שתרמו יחידה של דם במהלך 3–8 הימים האחרונים, אלו שהקצו אקראית ליטול תוסף ברזל (37.5 מ"ג / יום ברזל יסודי מגלוקונאט ברזלי) במשך 24 שבועות, החלימו את אבדן המוגלובין וברזל בפחות מחצי מהזמן שלא קיבלו את התוסף [ 53 ]. ללא תוסף ברזל, שני שליש מהתורמים לא החלימו את הברזל שאיבד, גם לאחר 24 שבועות.

אנשים עם סרטן

עד 60% מהמטופלים עם סרטן המעי הגס סובלים ממחסור בברזל באבחון, ככל הנראה בגלל אובדן דם כרוני [ 55 ]. השכיחות של מחסור בברזל בחולים עם סוגים אחרים של סרטן נע בין 29% ל 46%. הגורמים העיקריים למחסור בברזל בקרב אנשים עם סרטן הם אנמיה של מחלה כרונית (נדונה בסעיף ברזל ובריאות להלן) ואנמיה הנגרמת על ידי כימותרפיה. עם זאת, איבוד דם כרוני ומחסור בחומרים מזינים אחרים (כתוצאה למשל מאנורקסיה הנגרמת מסרטן) יכולים להחמיר את מחסור הברזל באוכלוסייה זו.

אנשים הסובלים מהפרעות במערכת העיכול או שעברו ניתוחים במערכת העיכול

לאנשים הסובלים מהפרעות במערכת העיכול (כגון מחלת צליאק, קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן) או שעברו הליכים ניתוחיים מסוימים במערכת העיכול (כמו כריתה במערכת העיכול או כריתת מעיים) יש סיכון מוגבר למחסור בברזל מכיוון שההפרעה או הניתוח שלהם דורשים הגבלות תזונתיות או גורמת לספיגת ברזל או לאובדן דם בדרכי העיכול [ 56-58 ]. השילוב של צריכת ברזל נמוכה ואובדן ברזל גבוה יכול להוביל לאיזון ברזל שלילי; ייצור מופחת של המוגלובין; או אנמיה מיקרוציטית, hypochromic [ 59 ].

אנשים עם אי ספיקת לב

בערך 60% מהמטופלים עם אי ספיקת לב כרונית סובלים ממחסור בברזל ו -17% סובלים מ- IDA, מה שעלול להיות קשור לסיכון גבוה יותר למוות בקרב אוכלוסייה זו [ 60 , 61 ]. הגורמים הפוטנציאליים למחסור בברזל בקרב אנשים עם אי ספיקת לב כוללים תזונה לקויה, ספיגת ספיגה, התגייסות לקויה של מאגרי ברזל, קשקסיה לבבית ושימוש באספירין ונוגדי קרישת דם דרך הפה, אשר עלולים לגרום לאובדן של קצת דם בדרכי העיכול [ 62 ].

ברזל ובריאות

פרק זה מתמקד בתפקיד הברזל ב- IDA בקרב נשים הרות, תינוקות ופעוטות, כמו גם באנמיה של מחלה כרונית.

IDA בנשים הרות

צריכת ברזל לא מספקת במהלך ההיריון מגבירה את הסיכון של האישה ל- IDA [ 63-66 ]. צריכת נמוכה גם מגדילה את הסיכון של תינוקה למשקל לידה נמוך, לידה מוקדמת, לאגירת ברזל נמוכה ולפגיעה התפתחותית קוגניטיבית והתנהגותית.

ניתוח של 1999–2006 מנתוני סקר בדיקת הבריאות והתזונה הלאומית (NHANES) מצא כי 18% מהנשים ההרות בארצות הברית סבלו ממחסור בברזל [ 39 ]. שיעורי המחסור היו 6.9% בקרב נשים בשליש הראשון, 14.3% בשליש השני ו -29.7% בשליש השלישי.

ניסויים מבוקרים אקראיים הראו כי תוסף ברזל יכול למנוע את ה- IDA בנשים הרות והשלכות שליליות הקשורות להן בקרב תינוקותיהן [ 67 , 68 ]. סקירה של Cochrane הראתה כי תוספת יומית עם ברזל 9–90 מ"ג הפחיתה את הסיכון לאנמיה אצל נשים בהריון בשיעור של 70% ולמחסור בברזל בזמן 57% [ 65 ]. באותה סקירה, שימוש בתוספי ברזל יומיים היה קשור לסיכון של 8.4% ללדת בן יולדות בעלות ילודה נמוכה לעומת 10.2% ללא תוסף. בנוסף, משקל לידה ממוצע היה גבוה ב 31 גרם אצל תינוקות שאמהותיהם נטלו תוספי ברזל מדי יום במהלך ההריון לעומת תינוקות של אמהות שלא נטלו ברזל.

ההנחיות לגבי תוספי ברזל במהלך ההיריון משתנות, אך רבים ממליצים על סוג כלשהו של תוסף ברזל למניעת IDA:

 • המכללה האמריקאית למיילדות וגינקולוגים (ACOG) קובעת כי עדויות טובות ועקבית מלמדות כי תוסף ברזל מוריד את השכיחות של אנמיה מצד האם בזמן הלידה [ 69 ]. עם זאת, הוא מכיר בכך שרק הוכחות מוגבלות או לא עקביות מראות כי IDA במהלך ההיריון קשור לסיכון גבוה יותר ללידה נמוכה, לידה מוקדמת או תמותה לפני הלידה. ACOG ממליצה לבצע בדיקת בדיקת כל הנשים בהריון לאנמיה וטיפול באנשים הסובלים מ- IDA (שהיא מגדירה כרמות המטוקריט פחות מ -33% בשליש הראשון והשלישי ופחות מ -32% בשליש השני) עם ברזל משלים בנוסף לוויטמינים לפני הלידה [ 69 ].
 • המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ממליץ לכל הנשים ההרות בביקורן לפני הלידה הראשונה להתחיל ליטול תוסף ברזל במינון נמוך (30 מ"ג ליום) ולהיבדק עבור IDA [ 17 ]. נשים עם IDA (שאותן היא מגדירה כריכוז המוגלובין פחות מ- 9 גר 'לד"ל או רמת המטוקריט פחות מ- 27%) צריכות לטפל במינון אוראלי של 60-120 מ"ג ליום ברזל.
 • לעומת זאת, צוות המשימה לשירותי המנע האמריקניים (USPSTF) הגיע למסקנה כי אין די בראיות בכדי להמליץ ​​בעד או נגד הן על בדיקת IDA בקרב נשים הרות, וכן להשלים אותם באופן שגרתי עם ברזל כדי למנוע בריאות האם ותוצאות לידה שליליות [ 70 ]. עם זאת, הם מציינים כי המלצתם אינה חלה על נשים הרות אשר סובלות מתת תזונה, יש תסמינים של אנמיה של מחסור בברזל, או על אלו הסובלים ממצבים המטולוגיים או צרכים תזונתיים מיוחדים המגבירים את דרישות הברזל.

ה- IOM מציין כי מכיוון שהצריכה החציונית של ברזל תזונתי על ידי נשים בהריון נמצאת הרבה מתחת ל- EAR, נשים הרות זקוקות לתוספת ברזל [ 5 ]. ההנחיות התזונתיות לאמריקאים ממליצות כי נשים בהריון נוטלות תוסף ברזל כאשר מומלצות על ידי רופא מיילד או גורם רפואי אחר [ 19 ]. היא מוסיפה כי צריכת ברזל נמוכה מהווה דאגה לבריאות הציבור בקרב נשים הרות.

IDA בתינוקות ופעוטות

לכ- 12% מהתינוקות בגילאי 6 עד 11 חודשים בארצות הברית יש צריכת ברזל לא מספקת, וכ- 8% מהפעוטות סובלים ממחסור בברזל [ 37 , 71 ]. שכיחות IDA בקרב פעוטות בארה"ב בגילאי 12 עד 35 חודשים נע בין 0.9% ל -4.4% תלוי בגזע או באתניות ומצב סוציו-אקונומי [ 20 ]. לתינוקות ללידה מלאה יש בדרך כלל חנויות ברזל מתאימות למשך 4 עד 6 החודשים הראשונים, אך הסיכון למחסור בברזל אצל תינוקות עם משקל לידה ופגים מתחיל בלידה בגלל מחסני הברזל הנמוכים שלהם.

IDA בינקות יכול להוביל להשפעות קוגניטיביות ופסיכולוגיות לרעה, כולל תשומת לב מעוכבת ונסיגה חברתית; חלק מההשפעות הללו עלולות להיות בלתי הפיכות [ 2 , 20 ]. בנוסף, IDA קשור לריכוזי עופרת גבוהים יותר בדם (אם כי הסיבה לכך אינה מובנת לחלוטין), מה שעלול להגביר את הסיכון לחלות בנוירוטוקסיות [ 20 ].

סקירת Cochrane שבוצעו על 26 מחקרים בקרב 2,726 תינוקות לפני לידה וילדים עם משקל נמוך, מצאה כי תוסף ברזל enteral (לפחות 1 מ"ג / ק"ג ליום) מפחית את הסיכון למחסור בברזל, אך ההשפעות לטווח הארוך של תוסף על תוצאות התפתחות העצבים והצמיחה הן לא ברור [ 72 ]. סקירה נוספת של Cochrane שנערכה ב -8 מחקרים בקרב 3,748 ילדים מתחת לגיל 2 במדינות עם הכנסה נמוכה הראתה כי ביצור ביתי של מזון מוצק למחצה עם אבקות מיקרו-תזונה המכילים 12.5 מ"ג עד 30 מ"ג ברזל יסודי כפרומה ברזל ו -4 עד 14 מיקרו-תזונה אחרים במשך 2 עד 12 חודשים הפחיתו את שיעורי האנמיה ב- 31% ובמחסור בברזל ב- 51% בהשוואה ללא התערבות או פלצבו, אך לא השפיעו על מדידות צמיחה כלשהן [ 73 ].

ההנחיות משתנות לגבי צריכת ברזל תזונתית ותוספות אפשריות בכדי להבטיח מצב ברזל הולם וכדי למנוע או לטפל ב- IDA אצל תינוקות וילדים קטנים:

 • ה- CDC ממליץ לתינוקות מתחת לגיל 12 חודשים שאינם מיניקים באופן בלעדי או בראש ובראשונה לשתות פורמולת תינוקות מועשרת ברזל [ 17]]. תינוקות יונקים שנולדו פגים או עם משקל לידה נמוך צריכים לקבל 2-4 מ"ג / ק"ג / יום טיפות ברזל (עד מקסימום 15 מ"ג ליום) מגיל 1-12 חודשים. תינוקות יונקים המקבלים די ברזל (פחות מ- 1 מ"ג / ק"ג / יום) ממזון משלים עד גיל 6 חודשים צריכים לקבל טיפות ברזל של 1 מ"ג / ק"ג ליום. ה- CDC ממליץ גם כי תינוקות וילדים בגיל הרך הנמצאים בסיכון גבוה ל- IDA (למשל, ילדים ממשפחות בעלות הכנסה נמוכה וילדים מהגרים) מוקרנים בין הגילאים 9-12 חודשים, 6 חודשים לאחר מכן, וכל שנה מגילאים 2-5 שנים. הטיפול ב- IDA מתחיל בטיפות ברזל של 3 מ"ג / ק"ג ליום הניתנים בין הארוחות. (ראה עצה 17 לקבלת עצות נוספות מ- CDC.)
 • האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה על תוספות ברזל יומיות של 1 מ"ג / ק"ג לתינוקות באופן בלעדי או בעיקר מניקות מלאות מגיל 4 חודשים ועד שהתינוקות יתחילו לאכול מזון משלים המכיל ברזל, כמו דגני בוקר מועשרים בברזל [ 20 ]. פורמולות תינוקות סטנדרטיות המכילות ברזל 10 עד 12 מ"ג / ל"ל יכולות לענות על צורכי הברזל של תינוקות במשך השנה הראשונה לחיים. האקדמיה ממליצה על תוספי ברזל של 2 מ"ג / ק"ג / יום לתינוקות פגים בגילאי שנה עד 12 חודשים אשר מוזנים חלב אם.
 • ארגון הבריאות העולמי ממליץ על תוספות אוניברסאליות עם 2 מ"ג / ק"ג / יום ברזל בילדים בגילאי 6 עד 23 חודשים שהתזונה שלהם אינה כוללת מזונות מועשרים בברזל או שגרים באזורים (כמו מדינות מתפתחות) בהם שכיחות האנמיה גבוהה מ- 40% [ 45 ].
 • בהצהרת המלצות שפורסמה בשנת 2015, USPSTF הגיע למסקנה כי אין די בראיות העומדות בכדי להמליץ ​​בעד או נגד סינון שגרתי עבור IDA בילדים בגילאי 6 עד 24 חודשים המתגוררים בארצות הברית ואינם אסימפטומטיים עבור IDA [ 74 ]. היא הוסיפה כי המלצה זו אינה חלה על ילדים או ילדים שנמצאו ללא תזונה קשה שנולדו בטרם עת או עם משקל לידה נמוך. מוקדם יותר, בשנת 2006, ה- USPSTF הצהיר כי אמנם לא מצא הוכחות מספיקות להמליץ ​​על תוסף ברזל שגרתי אצל תינוקות אסימפטומטיים בסיכון ממוצע של IDA, אך הוא המליץ ​​על תוספי ברזל שגרתיים לילדים בגילאי 6 עד 12 חודשים הנמצאים בסיכון מוגבר ל- IDA (למשל , אנשים שהיו מוקדמים או בעלי משקל לידה נמוך) [ 75]. בהצהרת ה- USPSTF משנת 2015 מצוין כי המלצתה הנוכחית מוגבלת להקרנה מכיוון שהשימוש הנרחב במזונות מועשרים בברזל בארצות הברית (כולל פורמולות לתינוקות ודגני בוקר) עשוי להגביל את ההשפעה של תוסף ברזל שנקבע על ידי רופאים [ 74 ].

כמה מחקרים העלו כי תוסף ברזל בילדים צעירים החיים באזורים בהם מלריה אנדמית עלול להעלות את הסיכון שלהם למלריה [ 76 , 77 ]. עם זאת, סקירת Cochrane שנערכה ב -33 מחקרים בקרב 13,114 ילדים הראתה כי לא נראה כי השלמה לסירוגין משפיעה על כך [ 78 ]. WHO ממליץ לפיכך על מחזורי השלמה של 6 חודשים כדלקמן: ילדים בגילאי 24 עד 59 חודשים צריכים לקבל 25 מ"ג ברזל ובני 5 עד 12 שנים צריכים לקבל 45 מ"ג בכל שבוע במשך 3 חודשים, ואחריהם 3 חודשים ללא תוסף [ 76 ] . ארגון הבריאות העולמי ממליץ לספק תוספי מזון אלה באזורים אנדמיים מלריה בשילוב אמצעים למניעה, אבחון וטיפול במלריה.

אנמיה של מחלה כרונית

מחלות דלקתיות, זיהומיות וניאו-פלסטיות מסוימות (כמו דלקת מפרקים שגרונית, מחלות מעי דלקתיות וממאירויות המטולוגיות) יכולות לגרום לאנמיה של מחלה כרונית, המכונה גם אנמיה של דלקת [ 2 , 79 ]. אנמיה של מחלה כרונית היא הסוג השני הנפוץ ביותר של אנמיה לאחר IDA [ 80 ]. אצל אנשים הסובלים מאנמיה של מחלה כרונית, ציטוקינים דלקתיים מווסתים את ההורמון הפפסידין. כתוצאה מכך, שיבוש הומאוסטזיס של ברזל והברזל מועבר מהמחזור לאתרי אחסון, מה שמגביל את כמות הברזל הזמינה לאריתופוזיס.

אנמיה של מחלה כרונית היא בדרך כלל קלה עד בינונית (רמות המוגלובין 8 עד 9.5 גרם / ד"ל) והיא קשורה לספירות נמוכות של אריתרוציטים וירידה באריתופרוזיס [ 79 ]. המצב יכול להיות קשה לאבחון מכיוון שלמרות שרמת פריטין מוגבלת בסרום מעידה על מחסור בברזל, רמות אלה נוטות להיות גבוהות יותר בקרב חולים עם זיהום או דלקת [ 81 ].

ההשלכות הקליניות של מחסור בברזל בקרב אנשים עם מחלות כרוניות אינן ברורות. אפילו אנמיה קלה של מחלה כרונית קשורה לסיכון מוגבר לאשפוז ותמותה בקרב קשישים [ 82 ]. שני מחקרים תצפיתיים פרוספקטיביים מצאו כי מחסור בברזל בחולים עם אי ספיקת לב שנמדדה באופן אובייקטיבי היה קשור לסיכון מוגבר להשתלת לב ומוות, ואסוציאציה זו לא הייתה תלויה בגורמים פרוגנוסטיים מבוססים אחרים לתוצאות גרועות, כולל אנמיה [ 83 , 84 ] . עם זאת, ניתוח של נתוני NHANES על 574 מבוגרים עם אי ספיקת לב שדווחה עצמית לא מצא קשר בין מחסור בברזל לבין תמותה מכל הסיבות או תמותה קרדיווסקולרית [ 61 ].

הטיפול העיקרי באנמיה של מחלה כרונית הוא טיפול במחלה הבסיסית [ 80 ]. אך כאשר טיפול כזה אינו אפשרי, משתמשים לעתים בתוספי ברזל ו / או בתרופות מגרה אריתרופואיזיס. השימוש בתוספי ברזל – בין אם אוראלי, תוך ורידי, או parenteral – במסגרת זו הוא שנוי במחלוקת מכיוון שהם עלולים להגביר את הסיכון לזיהום ואירועים קרדיווסקולריים ועלולים לגרום נזק לרקמות [ 80 ].

רק כמה מחקרים קטנים העריכו את היתרונות של תוסף ברזל דרך הפה בלבד או בשילוב עם ESA לטיפול באנמיה של מחלה כרונית. לדוגמה, מחקר תצפיתני פרוספקטיבי בקרב 132 חולים עם אנמיה ומחלת כליות כרונית שלא היו בדיאליזה או ESA, מצא שתוספי אוראלי (130 מ"ג / יום ברזל יסודי מגולף ברזלי פעמיים ביום) במשך שנה, הביאו לירידה בהמוגלובין של רק 0.13 גרם / ד"ל לעומת 0.46 גרם / ד"ל בקבוצת הפלצבו [ 77 ] 85A ניסוי אקראי של תוספי ברזל דרך הפה (שווה ערך ל -200 מ"ג ליום ברזל יסודי, צורה של ברזל שלא צוין) שנלקחו עם ESA פעם בשבוע בקרב 100 חולים עם אנמיה הקשורה לסרטן הביאה לעלייה ממוצעת של 2.4 גרם / dL המוגלובין לאחר 24 שבועות לעומת תוספי פה בלבד [ 86]. ברזל הניתן באופן הורי מגדיל את רמות ההמוגלובין במידה רבה יותר וקשור בפחות תופעות לוואי מאשר תוסף ברזל דרך הפה בחולים עם אנמיה של מחלה כרונית [ 87 ].

סיכונים בריאותיים מברזל מוגזם

למבוגרים עם תפקוד מעיים רגיל יש מעט מאוד סיכון לעומס ברזל ממקורות תזונתיים של ברזל [ 2 ]. עם זאת, צריכת חריפה של יותר מ 20 מ"ג / ק"ג מברזל מתוספי מזון או מתרופות עלולה להוביל להפרעת קיבה, עצירות, בחילה, כאבי בטן, הקאות, ועילפון, במיוחד אם לא נלקחים מזון בו זמנית [ 2 , 5 ]. נטילת תוספי מזון המכילים 25 מ"ג ברזל יסודי ומעלה יכולה גם להפחית את ספיגת האבץ ואת ריכוזי האבץ בפלזמה [ 3 , 88 , 89 ]. במקרים חמורים (למשל, בליעה חד פעמית של 60 מ"ג / ק"ג) מינון יתר של ברזל יכול להוביל לכישלון איברים רב-מערכתיים, תרדמת, עוויתות ואפילו מוות [ 28 , 90 ].

בין 1983 ל -2000, לפחות 43 ילדים בארה"ב מתו מבליעת תוספי מזון המכילים מינון גבוה של ברזל (36-443 מ"ג ברזל / ק"ג משקל גוף) [ 28 ]. בליעה מקרית של תוספי ברזל גרמה כשליש ממקרי ההרעלה בקרב ילדים שדווחו בארצות הברית בין 1983 ל -1991.

בשנת 1997, ה- FDA החל לדרוש תוספים דרך הפה המכילים יותר מ -30 מ"ג ברזל אלמנטלי למינון להימכר באריזות במינון יחיד עם תוויות אזהרה חזקות. במקביל, יצרנים רבים החליפו מרצונם את ציפוי הסוכר בטבליות ברזל בציפוי סרטים. בין השנים 1998-2002 דווח על מוות של ילד אחד בלבד בגלל בליעת טבליה המכילה ברזל [ 28 ]. כתוצאה מהחלטת בית משפט, ה- FDA הסיר את דרישת האריזות במינון יחיד לתוספי ברזל בשנת 2003 [ 91]]. ה- FDA דורש כיום כי תוספי תזונה המכילים ברזל הנמכרים בצורה מוצקה (למשל טבליות או כמוסות אך לא אבקות) יופיעו בתווית התווית הבאה: "אזהרה: מנת יתר של מקרים המכילים ברזל היא גורם מוביל להרעלה קטלנית בילדים מתחת לגיל 6 שמור את המוצר מחוץ להישג ידם של ילדים. במקרה של מנת יתר בשוגג, התקשר מייד לרופא או למרכז לבקרת רעל ”[ 92 ]. בנוסף, מאז 1978, הנציבות לבטיחות במוצרי צריכה חייבה את היצרנים לארוז תוספי תזונה המכילים 250 מ"ג ברזל אלמנטלי או יותר לכל מיכל בבקבוקים או אריזות חסינות ילדים כדי למנוע הרעלה בשוגג [ 93 , 94 ].

המוכרומטוזיס, מחלה הנגרמת כתוצאה ממוטציה בגן המוכרומטוזיס (HFE), קשורה להצטברות יתר של ברזל בגוף [ 3 , 40 , 95 ]. בערך 1 מכל 10 לבנים נושאים את המוטציה ה- HFE הנפוצה ביותר (C282Y), אך רק 4.4 לבנים לאלף הם הומוזיגוטיים למוטציה וסובלים מהמוכרומטוזיס [ 96 ]. המצב נפוץ הרבה פחות בקבוצות אתניות אחרות. ללא טיפול באמצעות קלציה תקופתית או פלובוטומיה, אנשים עם המוכרומטוזיס תורשתי בדרך כלל מפתחים סימנים של רעילות ברזל כבר בשנות השלושים לחייהם [ 3]. תופעות אלה יכולות לכלול שחמת כבד, קרצינומה של הפטוצלולר, מחלות לב ותפקוד לקוי של הלבלב. האיגוד האמריקני לחקר מחלות כבד ממליץ כי הטיפול בהמוכרומטוזיס יכלול הימנעות מתוספי ברזל וויטמין C [ 40 ].

ה- FNB הקים ULs עבור ברזל ממזון ותוספי מזון על בסיס כמויות הברזל הקשורות להשפעות מערכת העיכול בעקבות צריכת מלחי ברזל משלימה (ראה טבלה 3). ULs חלים על תינוקות בריאים, ילדים ומבוגרים. לפעמים רופאים רושמים צריכת צריכה גבוהה יותר מה- UL, למשל כאשר אנשים עם IDA זקוקים למינונים גבוהים יותר כדי לחדש את מאגרי הברזל שלהם [ 5 ].

טבלה 3: רמות צריכת עליון נסבלות (ULs) נסבלות עבור ברזל [ 5 ]
גילזכרנקבההריוןהנקה
לידה עד 6 חודשים40 מ"ג40 מ"ג
7–12 חודשים40 מ"ג40 מ"ג
1–3 שנים40 מ"ג40 מ"ג
4–8 שנים40 מ"ג40 מ"ג
9–13 שנים40 מ"ג40 מ"ג
14-18 שנים45 מ"ג45 מ"ג45 מ"ג45 מ"ג
19 שנים45 מ"ג45 מ"ג45 מ"ג45 מ"ג

אינטראקציות עם תרופות

ברזל יכול לתקשר עם תרופות מסוימות, ותרופות מסוימות יכולות להשפיע לרעה על רמות הברזל. להלן מספר דוגמאות. אנשים הנוטלים תרופות אלה ואחרות על בסיס קבוע צריכים לדון במצבם הברזל עם נותני שירותי הבריאות שלהם.

לבודופה

עדויות מסוימות מצביעות על כך שבאנשים בריאים, תוספי ברזל מפחיתים את ספיגת הלווודופה (שנמצאו ב- Sinemet® ו- Stalevo®), המשמשים לטיפול במחלת פרקינסון ותסמונת רגליים חסרת מנוחה, אולי באמצעות קלציה [ 97-99 ]. בארצות הברית התוויות ללבודופה מתריעות כי תוספי תזונה המכילים ברזל עשויים להפחית את כמות הלווודופה העומדת לרשות הגוף וכך להפחית את יעילותו הקלינית [ 100 , 101 ].

Levothyroxine

Levothyroxine (Levothroid®, Levoxyl®, Synthroid®, Tirosint® ו- Unithroid®) משמש לטיפול בסרטן תת פעילות של בלוטת התריס, זרע וסרטן בלוטת התריס. בליעה בו זמנית של ברזל ולווטירוקסין יכולה לגרום להפחתה משמעותית מבחינה קלינית ביעילות הלוויתירוקסין אצל חלק מהמטופלים [ 102 ]. התוויות של חלק ממוצרים אלה [ 103 , 104 ] מזהירות כי תוספי ברזל יכולים להפחית את ספיגת טבליות הלו-תירוקסין וממליצים על מתן levothyroxine תוך 4 שעות מתוספי הברזל.

מעכבי משאבת פרוטון

חומצה קיבה ממלאת תפקיד חשוב בספיגת הברזל הלא-אמי מהדיאטה. מכיוון שמעכבי משאבת פרוטון, כמו lansoprazole (Prevacid®) ואומפרזול (Prilosec®), מפחיתים את חומציות תכולת הקיבה, הם יכולים להפחית את ספיגת הברזל [ 3 ]. טיפול במעכבי משאבת פרוטון עד 10 שנים אינו קשור לדלדול ברזל או אנמיה אצל אנשים עם מאגרי ברזל תקינים [ 105 ]. אולם לחולים עם מחסור בברזל הנוטלים מעכבי משאבת פרוטון יכולים להיות תגובות תת אופטימלי לתוסף ברזל [ 106 ].

דיאטות ברזל ובריאות

בהנחיות התזונה של הממשל הפדרלי לשנים 2015-2020 לאמריקאים נכתב כי "יש לענות על צרכים תזונתיים בעיקר ממזונות. … מזונות בצורות צפופות מזינים מכילים ויטמינים ומינרלים חיוניים וגם סיבים תזונתיים וחומרים אחרים המופיעים בטבעיות שעלולים להשפיע לטובה על בריאותם. במקרים מסוימים, מזון מבוצר ותוספי תזונה עשויים להועיל באספקת חומרי תזונה אחד או יותר שאחרים עשויים לצרוך אותם בכמויות פחות מהמומלצות. "

למידע נוסף על בניית תזונה בריאה, עיין בהנחיות התזונה לאמריקאיםהצהרת קישור חיצוני - - וב- MyPlate של משרד החקלאות האמריקאיהצהרת קישור חיצוני - - .

הנחיות תזונתיות לאמריקנים מתאר דפוס אכילה בריאה כאחד כי:

 • כולל מגוון של ירקות, פירות, דגנים מלאים, חלב ללא שומן או דל שומן ומוצרי חלב ושמנים.
  דגני בוקר רבים מוכנים לאכילה מועשרים בברזל, וחלקם של פירות וירקות מכילים ברזל.
 • כולל מגוון מזונות חלבונים, כולל פירות ים, בשרים רזים ועופות, ביצים, קטניות (שעועית ואפונה), אגוזים, זרעים ומוצרי סויה.
  בצדפות ובכבד בקר כמויות ברזל גבוהות. בקר, קשיו, גרגירי חומוס וסרדינים הם מקורות טובים לברזל. עוף, טונה וביצים מכילים ברזל.
 • מגביל שומנים רוויים וטרנסיים , מוסיפים סוכרים ונתרן.
 • נשאר בתוך צרכי הקלוריות היומי שלך.

הפניות

 1. ויסלינג-רזניק מ. עירון. בתוך: Ross AC, Caballero B, Cousins ​​RJ, Tucker KL, Ziegler RG, eds. תזונה מודרנית לבריאות ומחלות. מהדורה 11 בולטימור, ד"ר: ליפינקוט וויליאמס ווילקינס; 2014: 176-88.
 2. אגט PJ. ברזל. בתוך: ארדמן ג'יי.וי, מקדונלד רשות העתיקות, זייזל ש., עורכים. הידע הנוכחי בתזונה. מהדורה 10 וושינגטון הבירה: ווילי-בלקוול; 2012: 506-20.
 3. מוריי-קולבה LE, בירד ג'יי עירון. בתוך: ראש הממשלה של Coates, Betz JM, Blackman MR, et al., Eds. אנציקלופדיה של תוספי תזונה. מהדורה שנייה לונדון וניו יורק: Informa Healthcare; 2010: 432-8.
 4. הורל R, אגלי I. זמינות ביולוגית של ברזל וערכי התייחסות לתזונה. Am J Clin Nutr 2010; 91: 1461S-7S. [ תקציר PubMed ]
 5. מכון לרפואה. מועצת המזון והתזונה. צריכת התייחסות תזונתית לוויטמין A, ויטמין K, ארסן, בורון, כרום, נחושת, יוד, ברזל, מנגן, מוליבדן, ניקל, סיליקון, ונדיום ואבץ: דוח של הפאנל בנושא מיקרו-תזונההצהרת קישור חיצוני - - . וושינגטון הבירה: העיתונות הלאומית לאקדמיה; 2001.
 6. דרייקסמית H, Prentice AM. הפפסידין וציר זיהום הברזל. מדע 2012; 338: 768-72. [ תקציר PubMed ]
 7. טיילור קל, ראש ממשלת ברנון. מבוא לסדנה בנושא הקרנת ברזל ותוספות בנשים הרות מלאות ברזל וילדים צעירים. Am J Clin Nutr. 2017 דצמבר; 106 (Suppl 6): 1547S-54S. [ תקציר PubMed ]
 8. Powers JM, Buchanan GR. הפרעות בחילוף חומרים בברזל: גישות אבחון וטיפול חדשות במחסור בברזל. Hematol Oncol Clin North Am. יוני 2019; 33 (3): 393-408. [ תקציר PubMed ]
 9. לינץ 'ס, פייפר CM, ח"כ ג'ורג'יף, בריטנהאם ג'יי, פיירווט-טייט S, הורלף RF ואח'. סמנים ביולוגיים של תזונה להתפתחות (BOND) – סקירת אירון. ג'נוטר. 2018 1 ביוני; 148 (suppl 1): 1001S-67S. [ תקציר PubMed ]
 10. ארגון הבריאות העולמי. דו"ח: סדרי עדיפויות בהערכת מצב ויטמין A ומצב ברזל באוכלוסיות, פנמה סיטי, פנמה, 15-17 בספטמבר 2010הצהרת קישור חיצוני - - . ז'נבה; 2012.
 11. DeLoughery TG. אנמיה מיקרוציטית. N Engl J Med. 2014 אוקטובר 2; 371 (14): 1324-31. [ תקציר PubMed ]
 12. DeLoughery TG. אנמיה של מחסור בברזל. מד קלין צפון עם. 2017 מרץ; 101 (2): 319-32. doi: 10.1016 / j.mcna.2016.09.004. [ תקציר PubMed ]
 13. Short MW, Domagalski JE. אנמיה של מחסור בברזל: הערכה וניהול. רופא Am Fam. 2013 15 בינואר; 87 (2): 98-104. [ תקציר PubMed ]
 14. גיבסון ר.ס. הערכת מצב הברזל. בתוך: עקרונות הערכה תזונתית. מהדורה שנייה ניו יורק: אוניברסיטת אוקספורד; 2005: 443-76.
 15. קמשצלה ג. אנמיה חסרת ברזל. N Engl J Med. 2015 מאי 2015; 372 (19): 1832-43. [ תקציר PubMed ]
 16. Suchdev PS, Williams AM, Mei Z, Flores-Ayala R, Pasricha SR, Rogers LM, Namaste SM. הערכת מצב הברזל בהגדרות הדלקת: אתגרים וגישות פוטנציאליות. Am J Clin Nutr. 2017 דצמבר; 106 (Suppl 6): 1626S-33S. [ תקציר PubMed ]
 17. מרכזים לבקרת מחלות ומניעה (CDC). המלצות למניעה ובקרה של מחסור בברזל בארצות הברית. MMWR Recomm Rep 1998; 47: 1-29. [ תקציר PubMed ]
 18. MedlinePlus [אינטרנט]. בת'סדה (MD): הספרייה הלאומית לרפואה (ארה"ב). המטוקריטהצהרת קישור חיצוני - - .
 19. 2015-2020 הנחיות תזונה לאמריקאיםהצהרת קישור חיצוני - - . מהדורה 8. דצמבר 2015.
 20. Baker RD, Greer FR. אבחון ומניעה של מחסור בברזל ואנמיה של מחסור בברזל אצל תינוקות וילדים קטנים (0-3 שנים). רופאי ילדים 2010; 126: 1040-50. [ תקציר PubMed ]
 21. Whittaker P, Tufaro PR, Rader JI. ברזל וחומצה בדגנים מבוצרים. J Am Coll Nutr 2001; 20: 247-54. [ תקציר PubMed ]
 22. יוזמת ביצור קמח. פרופילי מדינההצהרת קישור חיצוני - - .
 23. Rutzke CJ, Glahn RP, Rutzke MA, Welch RM, Langhans RW, Albright LD, et al. זמינות ביולוגית של ברזל מתרד באמצעות מודל ביו-מבחני תאי Caco-2 במבחנה / אנושית. Habitation 2004; 10: 7-14. [ תקציר PubMed ]
 24. Gillooly M, Bothwell TH, Torrance JD, MacPhail AP, Derman DP, Bezwoda WR, et al. השפעות חומצות אורגניות, פיטטים ופוליפנולים על ספיגת הברזל מירקות. Br J Nutr 1983; 49: 331-42. [ תקציר PubMed ]
 25. משרד החקלאות האמריקני, שירות המחקר החקלאי. FoodData Centralהצהרת קישור חיצוני - - , 2019.
 26. מנהל המזון והתרופות האמריקני. הנחיות לתעשייה: מדריך לתוויות מזוןהצהרת קישור חיצוני - - (14. נספח ו ': חישוב הערך היומי באחוזים עבור התזונה המתאימה). 2013.
 27. מנהל המזון והתרופות האמריקני. תיוג מזון: עדכון תוויות תזונה ותוספות עובדות. הצהרת קישור חיצוני - -2016.
 28. Manoguerra AS, Erdman AR, Booze LL, Christianson G, Wax PM, Scharman EJ, et al. בליעת ברזל: הנחיה מבוססת ראיות להסכמה לניהול מחוץ לבית חולים. Clin Toxicol (Phila) 2005; 43: 553-70. [ תקציר PubMed ]
 29. משרד החקלאות האמריקני, שירות המחקר החקלאי. מה אנחנו אוכלים באמריקה, 2009-2010הצהרת קישור חיצוני - - . 2012.
 30. Bailey RL, Gahche JJ, Lentino CV, Dyer JT, Engel JS, Thomas PR, et al. שימוש בתוספי תזונה בארצות הברית, 2003-2006. J Nutr 2011; 141: 261-6. [ תקציר PubMed ]
 31. Cogswell ME, Kettel-Khan L, Ramakrishnan U. שימוש בתוספי ברזל בקרב נשים בארצות הברית: מדע, מדיניות ופרקטיקה. J Nutr 2003; 133: 1974S-7S. [ תקציר PubMed ]
 32. Lonnerdal B. ספיגת סידן וברזל – מנגנונים ורלוונטיות לבריאות הציבור. Int J Vitam Nutr Res 2010; 80: 293-9. [ תקציר PubMed ]
 33. לינץ 'SR. השפעת הסידן על ספיגת הברזל. Nutr Res Rev 2000; 13: 141-58. [ תקציר PubMed ]
 34. Blanck HM, Cogswell ME, Gillespie C, Reyes M. שימוש בתוספי ברזל ומצב ברזל בקרב מבוגרים בארה"ב: תוצאות הסקר הלאומי השלישי לבחינת בריאות ותזונה. Am J Clin Nutr 2005; 82: 1024-31. [ תקציר PubMed ]
 35. Black MM, Quigg AM, הארלי KM, Pepper MR. מחסור בברזל ואנמיה חסרת ברזל בשנתיים הראשונות לחיים: אסטרטגיות למניעת אובדן פוטנציאל התפתחותי. Nutr Rev 2011; 69 Suppl 1: S64-70. [ תקציר PubMed ]
 36. הלטרמן ג'יי.אס, קצזורובסקי ג'יי.מ, אליינה קליפורניה, אויינגר פ., סילגיי פ.ג. מחסור בברזל והישג קוגניטיבי בקרב ילדים ובני נוער בגילאי בית הספר בארצות הברית. רופאי ילדים 2001; 107: 1381-6. [ תקציר PubMed ]
 37. Brotanek JM, Gosz J, Weitzman M, Flores G. מחסור בברזל בגיל הרך בארצות הברית: גורמי סיכון ושוני גזעי / אתני. רופאי ילדים 2007; 120: 568-75. [ תקציר PubMed ]
 38. איכר-מילר ח.א., מייסון א.ק., ויבר ס.מ., מקייב GP, ביוסי CJ. חוסר ביטחון במזון קשור לאנמיה של מחסור בברזל בקרב מתבגרים בארה"ב. Am J Clin Nutr 2009; 90: 1358-71. [ תקציר PubMed ]
 39. מיי זי, Cogswell ME, Looker AC, Pfeiffer CM, Cusick SE, Lacher DA, et al. הערכת מצב הברזל בקרב נשים הרות בארה"ב מסקר בדיקת הבריאות והתזונה הלאומית (NHANES), 1999-2006. Am J Clin Nutr 2011; 93: 1312-20. [ תקציר PubMed ]
 40. Bacon BR, Adams PC, Kowdley KV, Powell LW, Tavill AS. אבחון וניהול של המוכרומטוזיס: הנחיית תרגול לשנת 2011 על ידי האיגוד האמריקאי לחקר מחלות כבד. הפטולוגיה 2011; 54: 328-43. [ תקציר PubMed ]
 41. די.ג'יי פלמינג, ז'אק PF, טאקר KL, מסארו ג'יי.מ, D'Agostino RB, האב, ווילסון PW, ואח '. סטטוס הברזל של קבוצת הלימודים של פרמינגהאם בחקר החופש והקשיש: אוכלוסייה עתירת ברזל עם שכיחות גבוהה של מאגרי ברזל מוגבהים. Am J Clin Nutr 2001; 73: 638-46. [ תקציר PubMed ]
 42. ארגון הבריאות העולמי. שכיחות עולמית של אנמיה 1993–2005: מאגר המידע העולמי של WHO בנושא אנמיההצהרת קישור חיצוני - - . ארגון הבריאות העולמי, 2008.
 43. ארגון הבריאות העולמי. דוח הבריאות העולמי. ז'נבה: ארגון הבריאות העולמי; 2002.
 44. קלארק SF. אנמיה של מחסור בברזל. Nutr Clin Practice 2008; 23: 128-41. [ תקציר PubMed ]
 45. ארגון הבריאות העולמי. אנמיה של מחסור בברזל: הערכה, מניעה ובקרההצהרת קישור חיצוני - - . ארגון הבריאות העולמי, 2001.
 46. Domellöf M. דרישות ברזל בינקותו. אן נוטר מטאב 2011; 59: 59-63. [ תקציר PubMed ]
 47. מת'יוס מ.ל. דימום ברחם לא תקין אצל נשים בגיל הפוריות. Obstet Gynecol Clin North Am 2015; 42: 103-15.
  תקציר PubMed ]
 48. Bitzer J, Heikinheimo O, Nelson AL, Calaf-Alsina J, Fraser IS. ניהול רפואי של דימום וסת כבד: סקירה מקיפה של הספרות. Obstet Gynecol Surv 2015; 70: 115-30. [ תקציר PubMed ]
 49. אל-המעידי הראשון, ג'ראייבה א ', שחאטה ח'. Curr Opin Obstet Gynecol 2007; 19: 513-20. [ תקציר PubMed ]
 50. נפוליטנו M, דולצ'ה A, קלנזה ג'י, גרנדון אי, פרילי מ.ג., סירגוסה S, ואח '. אריתתרופוזיס תלוי ברזל אצל נשים עם אובדן דם מוגזם במחזור החודשי ונשים עם גבר רגיל. אן המטול 2014; 93: 557-63. [ תקציר PubMed ]
 51. Vannella L, Aloe Spiriti MA, Cozza G, Tardella L, Monarca B, Cuteri A, et al. היתרון של הערכה במקביל במערכת העיכול והגניקולוגיה בקרב נשים לפני גיל המעבר הסובלות מאנמיה של חסר ברזל. Aliment Pharmacol Ther 2008; 28: 422-30. [ תקציר PubMed ]
 52. Philipp CS, Faiz A, Dowling N, Dilley A, Michaels LA, Ayers C, et al. גיל והשכיחות של הפרעות דימום אצל נשים עם וסת. Obstet Gynecol 2005; 105: 61-6. [ תקציר PubMed ]
 53. Kiss JE, Brambilla D, Glynn SA, Mast AE, Spencer BR, Stone M, et al. תוסף ברזל דרך הפה לאחר תרומת דם: ניסוי קליני אקראי. JAMA 2015; 313: 575-83. [ תקציר PubMed ]
 54. כבל RG, Glynn SA, Kiss JE, Mast AE, Steele WR, Murphy EL, et al. מחסור בברזל בתורמי דם: ניתוח נתוני הרשמה ממחקר REDS-II תורם הערכת מצב ברזל (RISE). עירוי 2011; 51: 511-22. [ תקציר PubMed ]
 55. Aapro M, Osterborg A, Gascon P, Ludwig H, Beguin Y. שכיחות וניהול של אנמיה הקשורה לסרטן, מחסור בברזל והתפקיד הספציפי של ברזל iv. אן אונקול 2012; 23: 1954-62. [ תקציר PubMed ]
 56. Bayraktar UD, Bayraktar S. טיפול באנמיה של מחסור בברזל הקשורה למחלות בדרכי העיכול. World J Gastroenterol 2010; 16: 2720-5. [ תקציר PubMed ]
 57. Gasche C, Berstad A, Befrits R, Beglinger C, Dignass A, Erichsen K, et al. הנחיות לאבחון וניהול של מחסור בברזל ואנמיה במחלות מעי דלקתיות. אינפלם מעי דיס 2007; 13: 1545-53. [ תקציר PubMed ]
 58. Bermejo F, Garcia-Lopez S. מדריך לאבחון של מחסור בברזל ואנמיה של מחסור בברזל במחלות עיכול. World J Gastroenterol 2009; 15: 4638-43. [ תקציר PubMed ]
 59. Kulnigg S, Gasche C. סקירה שיטתית: ניהול אנמיה במחלת קרוהן. Aliment Pharmacol Ther 2006; 24: 1507-23. [ תקציר PubMed ]
 60. Groenveld HF, Januzzi JL, Damman K, van Wijngaarden J, Hillege HL, DJ van van Veldhuisen, et al. אנמיה ותמותה בחולי אי ספיקת לב סקירה שיטתית ומטה אנליזה. J Am Coll Cardiol 2008; 52: 818-27. [ תקציר PubMed ]
 61. Parikh A, Natarajan S, Lipsitz SR, Katz SD. מחסור בברזל בקרב מבוגרים בארצות הברית הסובלים מאי ספיקת לב שדווחו על עצמם בסקר בדיקת הבריאות והתזונה הלאומית III: שכיחות וקשורים לאנמיה ודלקת. כישלון לב לאירוע 2011; 4: 599-606. [ תקציר PubMed ]
 62. Lipsic E, van der Meer P. Erythropoietin, ברזל, או שניהם באי ספיקת לב: FAIR-HF בפרספקטיבה. Eur J Fail Fail 2010; 12: 104-5. [ תקציר PubMed ]
 63. מילמן נ. ברזל בהריון: כיצד אנו מבטיחים מעמד ברזל מתאים אצל האם והילד? אן נוטר מטאב 2011; 59: 50-4. [ תקציר PubMed ]
 64. Pavord S, Myers B, Robinson S, Allard S, Strong J, אופנהיימר C. הנחיות בנושא ניהול מחסור בברזל בהריון. Br J J Haematol 2012; 156: 588-600. [ תקציר PubMed ]
 65. פנה-רוזס ג'יי.פי., דה-רגיל LM, דוזוול T, Viteri FE. תוסף ברזל אוראלי יומי במהלך ההיריון. מסד הנתונים של Cochrane Syst Rev 2012; 12: CD004736. [ תקציר PubMed ]
 66. Scholl TO. מצב ברזל אימהי: קשר לגדילת העובר, אורך ההיריון והענקת ברזל של הילוד. Nutr Rev 2011; 69 Suppl 1: S23-9. [ תקציר PubMed ]
 67. Makrides M, Crowther CA, Gibson RA, Gibson RS, Skeaff CM. יעילות וסבילות של תוספי ברזל במינון נמוך במהלך ההריון: ניסוי מבוקר אקראי. Am J Clin Nutr 2003; 78: 145-53. [ תקציר PubMed ]
 68. Cogswell ME, Parvanta I, Ickes L, Yip R, Brittenham GM. תוסף ברזל במהלך הריון, אנמיה ומשקל לידה: ניסוי מבוקר אקראי. Am J Clin Nutr 2003; 78: 773-81. [ תקציר PubMed ]
 69. הקונגרס האמריקני למיילדות וגינקולוגיה. עלון תרגול מס '95 של ACOG: אנמיה בהריון. Obstet Gynecol 2008; 112: 201-7. [ תקציר PubMed ]
 70. Siu AL, מטעם כוח המשימה לשירותי מניעה בארה"ב. סקר לאנמיה של מחסור בברזל ולתוספי ברזל בקרב נשים בהריון כדי לשפר את בריאות האם ותוצאת הלידה: הצהרת המלצת שירותי המניעה לשירותי המנע. אן אינטר מד. doi: 10.7326 / M15-1707. [ תקציר PubMed ]
 71. בוטה נ.פ., ח"כ פוקס, בריקל ר.ר., זיגה-ריז א.מ., דווייר ג'.ט., דמינג ד.מ., ואח '. צריכת תזונה של תינוקות, פעוטות וילדי גן בארה"ב נפגשים או חורגים מצריכת התייחסות תזונתית. J Am Diet Assoc 2010; 110: S27-37. [ תקציר PubMed ]
 72. מילס RJ, דייויס MW. תוסף ברזל פנימי אצל תינוקות פגים ומשקל נמוך בלידה. מסד הנתונים של Cochrane Syst Rev 2012; 3: CD005095. [ תקציר PubMed ]
 73. דה-רגיל LM, Suchdev PS, Vist GE, Walleser S, Pena-Rosas JP. ביצור ביתי של מזונות עם מספר רב של אבקות מיקרו-תזונה לבריאות ותזונה אצל ילדים מתחת לגיל שנתיים (סקירה). מסד הנתונים של Cochrane Syst Rev 2011: CD008959. [ תקציר PubMed ]
 74. Siu AL, מטעם כוח המשימה לשירותי מניעה בארה"ב. סקר לאנמיה של מחסור בברזל בקרב ילדים צעירים: הצהרת המלצה של USPSTF. רופאי ילדים 2015; 136: 746-52. [ תקציר PubMed ]
 75. כוח המשימה לשירותי מניעה בארה"ב. סקר לאנמיה של מחסור בברזל – כולל תוסף ברזל לילדים ונשים בהריון: הצהרת המלצה חיצוניתהצהרת קישור חיצוני - - . פרסום מס 'AHRQ 06-058., 2006.
 76. ארגון הבריאות העולמי. הנחיה: תוספות ברזל לסירוגין בילדים בגיל הרך ובגיל בית הספר. ז'נבה; 2011. [ תקציר PubMed ]
 77. Sazawal S, Black RE, Ramsan M, Chwaya HM, Stoltzfus RJ, Dutta A, et al. השפעות של תוסף מניעה מניעתי שגרתי עם ברזל וחומצה פולית על אשפוז בבית חולים ותמותה בילדים בגיל הגן במצב של העברת מלריה גבוהה: ניסוי מקרי, אקראי, מבוקר פלצבו. Lancet 2006; 367: 133-43. [ תקציר PubMed ]
 78. De-Regil LM, Jefferds ME, Sylvetsky AC, Dowswell T. תוסף ברזל לסירוגין לשיפור תזונה והתפתחות אצל ילדים מתחת לגיל 12. מסד הנתונים של Cochrane Syst Rev 2011: CD009085. [ תקציר PubMed ]
 79. Cullis JO. אבחון וניהול של אנמיה של מחלה כרונית: מצב נוכחי. Br J J Haematol 2011; 154: 289-300. [ תקציר PubMed ]
 80. וייס G, Goodnough LT. אנמיה של מחלה כרונית. N Engl J Med 2005; 352: 1011-23. [ תקציר PubMed ]
 81. ת'ורנהאם די.סי, מקאבה ל.ד., הלדר ס, ויירינגה FT, נורת'רופ-קלוז קליפורניה, מקייב GP. התאמת ריכוזי הפריטרין בפלזמה להסרת ההשפעות של דלקת תת-קלינית בהערכת מחסור בברזל: מטה-אנליזה. Am J Clin Nutr 2010; 92: 546-55. [ תקציר PubMed ]
 82. Riva E, Tettamanti M, Mosconi P, Apolone G, Gandini F, Nobili A, et al. שיוך של אנמיה קלה עם אשפוז ותמותה בקרב קשישים: המחקר מבוסס בריאות ואנמיה. Haematologica 2009; 94: 22-8. [ תקציר PubMed ]
 83. ינקובסקה EA, Rozentryt P, Witkowska A, Nowak J, Hartmann O, Ponikowska B, et al. מחסור בברזל: סימן מבשר רעות בקרב חולים עם אי ספיקת לב כרונית סיסטולית. Eur Heart J 2010; 31: 1872-80. [ תקציר PubMed ]
 84. Klip IT, Comin-Colet J, Voors AA, Ponikowski P, Enjuanes C, Banasiak W, et al. מחסור בברזל באי ספיקת לב כרונית: ניתוח בינלאומי מאוחד. Am Heart J 2013; 165: 575-82 e3. [ תקציר PubMed ]
 85. קים SM, Lee CH, Oh YK, Joo KW, Kim YS, Kim S, et al. ההשפעות של תוסף ברזל דרך הפה על התקדמות אנמיה ותפקוד לקוי של כליות בחולים עם מחלת כליות כרונית. קלין נפרול 2011; 75: 472-9. [ תקציר PubMed ]
 86. Mystakidou K, Kalaidopoulou O, Katsouda E, Parpa E, Kouskouni E, Chondros C, et al. הערכה של אפואטין בתוספת ברזל דרך הפה בחולים עם ממאירות מוצקה ואנמיה כרונית שלא קיבלו טיפול נגד סרטן. Anticancer Res 2005; 25: 3495-500. [ תקציר PubMed ]
 87. קאוויל I, אורבך M, ביילי GR, בארט-לי P, Beguin Y, Kaltwasser P, et al. ברזל והאנמיה של מחלה כרונית: סקירה והמלצות אסטרטגיות. Curr Med Res Opin 2006; 22: 731-7. [ תקציר PubMed ]
 88. סולומונס NW. אינטראקציה תחרותית של ברזל ואבץ בתזונה: השלכות על תזונת האדם. J Nutr 1986; 116: 927-35. [ תקציר PubMed ]
 89. וויטאקר פ. אינטראקציות ברזל ואבץ בבני אדם. Am J Clin Nutr 1998; 68: 442S-6S. [ תקציר PubMed ]
 90. צ'אנג TP, רנגן C. הרעלת ברזל: סקירה מבוססת ספרות על אפידמיולוגיה, אבחון וניהול. Pediatr Emerg Care 2011; 27: 978-85. [ תקציר PubMed ]
 91. מנהל המזון והתרופות. הנחיות לתעשייה: תוספי מזון וסמים המכילים ברזל: הצהרות אזהרות תוויות מדריך לישות על ישות קטנההצהרת קישור חיצוני - - . 2003.
 92. קוד של תקנות פדרליות. כותרת 21 (מזון ותרופות), סעיף 101.17 (הצהרות אזהרת תוויות מזון, הודעה והצהרות טיפול בטוחות)הצהרת קישור חיצוני - - .
 93. נציבות בטיחות מוצר לצרכן. אריזות למניעת רעל: מדריך למומחים בתחום הבריאותהצהרת קישור חיצוני - - . 2005.
 94. חומרים הדורשים אריזה מיוחדתהצהרת קישור חיצוני - - . 16 CFR 1700.4. 1973.
 95. Fleming RE, פונקה פ. עומס יתר על ברזל במחלות אנושיות. N Engl J Med 2012; 366: 348-59. [ תקציר PubMed ]
 96. ווייטלוק אי.פי., גרליץ BA, האריס אל, בייל ט.ל., סמית 'יחסי ציבור. בדיקת בדיקת המוח-תורשתית: סקירה שיטתית של כוח המשימה לשירותי המנע האמריקניים. אן אינטר מד 2006; 145: 209-23. [ תקציר PubMed ]
 97. קמפבל NR, Hasinoff B. סולפט ברזלי מקטין את הזמינות הביולוגית של levodopa: קלציה כמנגנון אפשרי. Clin Pharmacol Ther 1989; 45: 220-5. [ תקציר PubMed ]
 98. קמפבל RR, Hasinoff B, Chernenko G, Barrowman J, Campbell NR. השפעת סולפט ברזלי ו- pH על ספיגת L-dopa. Can J Physiol Pharmacol 1990; 68: 603-7. [ תקציר PubMed ]
 99. גרין RJ, אולם AD, Hider RC. האינטראקציה של ברזל המופעל דרך הפה עם טיפול בלודופה ומתילופה. ג'יי פארם פרמקול 1990; 42: 502-4. [ תקציר PubMed ]
 100. נוברטיס. הכנס חבילה של סטאלבוהצהרת קישור חיצוני - - . 2010.
 101. מרק ושות 'I. הוספת חבילה לסינמטהצהרת קישור חיצוני - - . 2011.
 102. קמפבל NR, Hasinoff BB, Stalts H, Rao B, Wong NC. גופרתי ברזלי מפחית את יעילות התירוקסין בחולים עם תת פעילות של בלוטת התריס. אן אינטר מד 1992; 117: 1010-3. [ תקציר PubMed ]
 103. מעבדות יער א . הכנס חבילה לבוטרואידהצהרת קישור חיצוני - - . 2011.
 104. Abbvie Inc. Synthroid העלוןהצהרת קישור חיצוני - - . 2012.
 105. סטיוארט קליפורניה, טרמניני ב ', סוטליף VE, סרראנו ג'יי, יו פ, גיבריל פ, ואח'. ספיגת ברזל בחולים עם תסמונת זולינגר-אליסון שטופלו בטיפול אנטיסקרטורי ארוך טווח בחומצות קיבה. Aliment Pharmacol Ther 1998; 12: 83-98. [ תקציר PubMed ]
 106. עג'מרה אב, שסטרי GS, ג'ג'רה מ.ג ', השופט ת"א. תגובה תת-אופטימלית לסולפט ברזלי אצל חולים חסרי ברזל הנוטלים אומפרזול. Am J Ther 2012; 19: 185-9. [ תקציר PubMed ]

הצהרת אחריות

דף עובדות זה של משרד התוספי תזונה (ODS) מספק מידע שלא אמור לתפוס את מקומו של ייעוץ רפואי. אנו ממליצים לך לשוחח עם ספקי שירותי הבריאות שלך (רופא, דיאטנית רשומה, רוקח וכו ') על ההתעניינות שלך, שאלות על או שימוש בתוספי תזונה ועל מה שעשוי להיות הטוב ביותר לבריאותך הכללית. כל אזכור בפרסום זה של מוצר או שירות ספציפי, או המלצה של ארגון או חברה מקצועית, אינו מהווה אישור של ODS לאותו מוצר, שירות או ייעוץ מומחה.

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

רק משתמשים רשומים אשר רכשו מוצר זה יכולים לרשום חוות דעת.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן