"פיסורה וטחורים הן מחלות שונות לחלוטין"  "פיסורה היא סדק בתעלת פי הטבעת שאינו נרפא וטחורים הם התרחבות של כלי הדם (ורידים) באזור. שניהם נוטים לדמם, על פי רוב בזמן עשיית צרכים, ונראים כדימום אדום מבריק על משטח צואה, נייר טואלט, תחתונים ואו באסלה".
החלוקה העיקרית של הטחורים היא בין טחורים חיצוניים, המופיעים סביב פי הטבעת ויוצרים בליטה מסביב לסוגר פי הטבעת, לבין טחורים פנימיים, המופיעים בתוך הרקטום בחלקו התחתון ויכולים לגדול עם הזמן ולצנוח אל מחוץ לפי הטבעת.

קיימות ארבע דרגות של טחורים פנימיים:
  • דרגה 1 – מתבטאת רק בדימום או בצריבה (כאב קל). לא בולט החוצה שום דבר.
  • דרגה 2 – הטחורים בולטים יותר ונראים בבדיקה באמצעות 'אנדוסקופ' המוכנס דרך פי הטבעת.
  • דרגה 3 – בזמן מאמץ הטחורים יוצאים החוצה, אבל בתום המאמץ הם חוזרים פנימה מעצמם או שהחולה יכול להחזירם פנימה באמצעות אצבעותיו.
  • דרגה 4 – בליטה מתמדת של כלי הדם הורידיים מפי הטבעת. לא ניתן להחזירם פנימה.
הגיל השכיח ביותר להופעת הטחורים הוא בין 20-40, אך גם ילדים עלולים לסבול מהתופעה, בעיקר אם הם סובלים מעצירויות. פיסורה נפוצה גם בקרב תינוקות. נשים סובלות יותר מטחורים, בעיקר בגלל ההיריון והלידה.

מדממים..? גשו מיד לבדיקה !

דימום מהווה אור אדום בכל גיל. קשה מאוד להבדיל בין דימום הנגרם מפיסורה או מטחורים לבין דימום הנגרם מגידול. לכן, אפילו במקרה של דימום חד פעמי הנראה ביציאה, על נייר הטואלט, באסלה או בתחתונים, חשוב מאוד לבדוק כדי לשלול סיבות אחרות, כמו: פוליפים, דלקת או גידול סרטני במעי.
מדוע זה קורה?
"עצירות הנגרמת מתנאי החיים, התזונה והלחץ של העידן המודרני, הם הגורמים העיקריים לתופעות הללו" טחורים נגרמים בעיקר בשל מאמץ בזמן יציאה, שמגדיל את הלחץ התוך בטני ופוגע בסיבים הקושרים את הורידים באזור פי הטבעת, קורע אותם ואז הם מתחילים להתפרץ.
"גם פיסורה נגרמת, בד"כ, מיציאות קשות, הגורמות לקרע בתעלת פי הטבעת וכתגובה לכך מתכווץ השריר של הסוגר. מעבר הצואה דרך השריר המכווץ גורם לכאב, לתהליך דלקתי ולפעמים אף לזיהום".
מלבד הקשר ההגיוני בין היריון, שיוצר לחץ על האזור, לבין טחורים ופיסורה, נמצא גם קשר לשייכות אתנית, הגורמת לשכיחות גבוהה יותר של התופעה באוכלוסיות מסוימות, כמו גם נתונים גנטיים בתוך המשפחות. כמו כן, אנשים שעברו ניתוחים שונים באזור סובלים יותר מהתופעות הללו.

"עד לפני זמן לא רב, היה נהוג לחשוב שאנשים שיושבים יותר, כמו נהגים לדוגמא, סובלים יותר מטחורים או פיסורה. כיום כבר ידוע, שלמעשה לא מדובר כאן בשכיחות יתר, אולם בגלל שהם יושבים יותר – הם פשוט מרגישים יותר את התופעות".
הדרגות הקלות
הטיפול בטחורים בדרגות הקלות מבוסס על שינוי הרגלי התזונה והיציאה, על מנת להביא ליציאות רכות. מדובר בעיקר בהעשרת התפריט במזונות עתירי סיבים ושתייה מרובה.
היזהרו מחומרים משלשלים

"צריך להשתדל לא להשתמש בתרופות משלשלות כנגד עצירות" "מנגנון הפעולה של רוב התרופות הטבעיות, כמו תה צמחים, 'סנה' sena)), 'אלוורה' וכד', עובד דרך גירוי כימי של רירית המעי, הגורם לה להפריש נוזלים, היוצרים מין שלשול. מחקרים הראו, שהחומרים הללו גורמים למעי להפוך לעצל ולתפקד פחות טוב".
"הטיפול הנכון  "מומלץ לאכול יותר סיבים, תאית, תאית מלאכותית של סובין, או סיבים סופגים. זה יוצר ניפוח של תוכן המעי וגורם לו להתכווץ בצורה יותר אפקטיבית".
 הטיפול בפיסורה
הגוף יודע לרפא פיסורה ו-85% מהן אכן נרפאות לבד. אולם, צריך לספק לגוף את התנאים לכך: תזונה נכונה שתאפשר יציאות רכות וסיוע למניעת חיכוך באמצעות הקוקטיל שלנו.
ב-15% מהפיסורות מדובר בפצע עמוק, שחודר לסוגר הפנימי. הסוגר מגיב לפצע ע"י התכווצות יתר, מה שמגביר את הכאב ומונע את זרימת הדם והחמצן אל הפצע. בהעדר אספקת חמצן, הפצע לא יכול להחלים ולכן יש לשבור את מעגל התכווצות היתר של השריר.
שיטות לא כירורגיות
  • מריחת משחה מסוג 'ניפדיפין'. המשחה מרפה רק את שריר הסוגר הפנימי (לא את הפצע) ומאפשרת את זרימת הדם והחמצן למקום או שימוש במשחות טבעיות שבאתר בשימוש עולמי עם ניסיון רב.
שיטות כירורגיות
  • חיתוך השריר המכווץ – השיטה מתאימה בעיקר לצעירים עם התכווצות חזקה של השריר. בניתוח עורכים חתך קטן (חצי סנטימטר עד סנטימטר) בסוגר הפנימי. הבעיה נפתרת באופן מיידי והכאב חולף כבר למחרת.
  • פיסורקטומיה – כריתת הפיסורה ותפירת הרקמות תוך שיחזור האזור, מבלי לפגוע בסוגר הפנימי. הטיפול מתאים בעיקר למבוגרים, ובמיוחד לנשים מבוגרות בעלות סיכון לחולשה בסוגר החיצוני.

לתת בהם סימנים

טחורים פנימיים
טחורים חיצוניים
פיסורה
סימנים
דימום המלווה בהרגשת צריבה בפי הטבעת, הפרשת ריר.
אי נוחות. כאבים רק במקרים של פקקת (היווצרות פתאומית של קריש בתוך הטחור).
סדק בדופן תעלת פי הטבעת. נפיחות של העור סביב פי הטבעת.
התכווצות של שרירי פי הטבעת. דימום קל, פחות מטחורים פנימיים.
הכאב
כמעט שאינם מלווים בכאבים, מכיוון שבאזור בו הם נמצאים אין עצבוב שמעביר כאב.
קריש דם בתוך אחד הטחורים, יכול לגרום לכאב חד, שעובר בד"כ אחרי כמה ימים.
כאב חזק, חד מאוד, המופיע בזמן יציאות ובעיקר אחרי יציאה ונימשך כמה שעות עד היציאה הבאה, הכאב יכול להימשך גם שבועות ולפעמים חודשים.
דרכים להקלה
ניתן להקל על תופעות של כאבים או צריבה בלבד, בעזרת משחות אנטי דלקתיות.
במקרים של פקקת – אמבטיות ישיבה ושמירה על יציאה רכה
ניתן להשתמש במשחות למניעת חיכוך, כמו'baby pasta' ולשמור על דיאטה שתאפשר יציאה רכה.
מניעה
טיפול בעצירות, שתייה מרובה, אכילת מזון עתיר בסיבים, פעילות גופנית.