טבעלי – חנות טבע מקצועית באינטרנט

מבצע!

מחסור בויטמין A (אריזת חיסכון 250 י״ח )

110.00

תיאור

ויטמין A ו-D כולל שני רכיבי תזונה חיוניים אלה בנוסחה אחת עוצמתית! התוסף שלנו מספק 3,000 מק"ג של ויטמין A ו-25 מק"ג של ויטמין D למנה בג'ל רך לשחרור מהיר אחד. הוא ללא גלוטן, ללא GMO וללא חומרים משמרים, מה שהופך אותו לבחירה הטובה ביותר עבור התוכנית התזונתית שלך במחיר מצוין!

עיוורון לילה הוא אחד הסימנים הראשונים למחסור בוויטמין A. בצורותיו הקשות יותר המחסור בויטמין A אף עלול להוביל לעיוורון בכך שהוא הופך את הקרנית ליבשה מאוד, ובכך פוגע ברשתית ובקרנית.

עיוורון לילה (ניקטלופיה) הוא ירידה ביכולת שלנו לראות טוב בלילה או באור מעומעם כמו במקומות כמו מסעדה או בקולנוע. המצב יכול להתבטא גם בחוסר יכולת להסתגל במהירות מסביבה מוארת לסביבה חשוכה.

עיוורון לילה זו לא מחלה בפני עצמה, אלא סימפטום של מצב רפואי אחר בעיניים, בדרך כלל בעיה ברשתית.

לאנשים עם קוצר ראייה יש נטייה לסבול מפגיעה בראיית הלילה, אבל במקרה שלהם זה לא נובע ממחלת רשתית, אלא מבעיות אופטיות.

לעיוורון לילה יש גם סיבות אפשריות אחרות, כמו:

 • תרופות לגלאוקומה הפועלות על ידי כיווץ האישון
 • קטרקט
 • רטיניטיס פיגמנטוזה
 • סוכרת

כדי לקבוע מה גורם לעיוורון הלילה שלכם, יש לבצע בדיקת עיניים יסודית אצל רופא עיניים.

למה ויטמין A חשוב כל כך?

ויטמין A (רטינול או חומצה רטינואית) הוא רכיב תזונתי החשוב לראייה, התפתחות, חלוקת תאים, רבייה ומערכת החיסון.

לוויטמין A יש גם תכונות נוגדות חמצון. נוגדי חמצון הם חומרים שעשויים להגן על התאים שלנו מפני ההשפעות של רדיקלים חופשיים – מולקולות הנוצרות כאשר הגוף מפרק מזון או נחשף לעשן טבק ולקרינה. רדיקלים חופשיים עשויים לגרום למחלות לב, סרטן ומחלות אחרות.

אילו מזונות מכילים ויטמין A?

ויטמין A נמצא במזונות רבים, כגון:

 • כבד
 • ירקות כתומים (לדוגמה גזרים, בטטה)
 • קייל
 • תרד
 • חסה ערבית
 • משמשים
 • ברוקולי
 • חלב
 • ביצים

מחסור בויטמין A בשילוב ויטמין D שילוב אופטימאלי לספיגה יעילה יותר

מאמר מקצועי בנושא

הפרעות הקשורות למחסור בוויטמין A

מחלת עין ועיוורון

כשבערך 250,000 עד 500,000 ילדים הופכים עיוורים מדי שנה, מחסור בוויטמין A מהווה את הגורם המוביל למניעה לעיוורון במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית (35) . התסמין המוקדם ביותר של מחסור בוויטמין A הוא הסתגלות לקויה לחושך המכונה עיוורון לילה או ניקטלופיה. השלב הקליני הבא הוא התרחשות של שינויים חריגים בלחמית (פינת העין), המתבטאים בנוכחות כתמים של Bitot. מחסור חמור או ממושך בוויטמין A גורם בסופו של דבר למצב הנקרא קסרופטלמיה (ביוונית עבור עין יבשה), המאופיין בשינויים בתאי הקרנית (כיסוי ברור של העין) שבסופו של דבר מביאים לכיבים בקרנית, צלקות ועיוורון (36). נדרשת מתן מיידי של 200,000 יחידות בינלאומיות (IU) של ויטמין A במשך יומיים רצופים כדי למנוע קסרופטלמיה מסנוורת (36) .

על פי ההערכות יש כ-19.1 מיליון נשים הרות ברחבי העולם (במיוחד באפריקה שמדרום לסהרה, דרום מזרח אסיה ומרכז אמריקה) עם מחסור בוויטמין A ויותר ממחציתן מושפעות מעיוורון לילה (37) . השכיחות של מחסור בוויטמין A ועיוורון לילה גבוהה במיוחד במהלך השליש השלישי להריון עקב גדילה מואצת של העובר. כמו כן, לכ-190 מיליון ילדים בגיל הגן יש ריכוזי רטינול נמוכים בסרום (<0.70 מיקרומול/ליטר), כאשר 5.2 מיליון סובלים מעיוורון לילה. יתרה מכך, על פי ההערכות, מחצית מהילדים שנפגעו ממחסור חמור של ויטמין A מסנוורת מזירופתלמיה ימותו תוך שנה מרגע הפיכתם לעיוורים (37). ארגון הבריאות העולמי (WHO) וקרן הילדים של האומות המאוחדות (UNICEF) מקדמים תוסף ויטמין A כהתערבות לבריאות הציבור להפחתת תמותת ילדים באזורים ואוכלוסיות שבהם מחסור בוויטמין A נפוץ (38-40).

רגישות למחלות זיהומיות

מחלות זיהומיות נקשרו עם דלדול מאגרי ויטמין A בכבד (כבר מוגבל בנבדקים חסרי ויטמין A), מופחתת ריכוזי הרטינול בסרוםואיבוד מוגבר של ויטמין A בשתן (37) . נמצא כי הדבקה בנגיף החצבת מזרזת נזק ללחמית ולקרנית , מה שהוביל לעיוורון בילדים עם מצב ויטמין A ירוד (41) . לעומת זאת, מחסור בוויטמין A יכול להיחשב כמחלת מחסור חיסוני נרכש מבחינה תזונתית (42). אפילו ילדים שחסרים להם רק קל בוויטמין A יש שכיחות גבוהה יותר של סיבוכים בדרכי הנשימה ושלשולים, כמו גם שיעור גבוה יותר של תמותה מזיהום בחצבת בהשוואה לילדים שצורכים מספיק ויטמין A (43) . מכיוון שתוסף ויטמין A עשוי להפחית הן את חומרת והן בשכיחות של סיבוכי חצבת במדינות מתפתחות (ראה מניעת מחלות ), ארגון הבריאות העולמי ממליץ לילדים בגיל שנה לפחות לקבל 200,000 IU של ויטמין A (60 מ"ג RAE) במשך יומיים רצופים בנוסף ל- טיפול סטנדרטי כאשר הם נגועים בנגיף חצבת וחיים באזורים של מחסור בויטמין A (44) .

מחקר עוקבה פרוספקטיבי עדכני , שנערך ב-2,774 ילדים קולומביאנים (בני 5-12 שנים) שנערך במעקב במשך חציון של 128 ימים, דיווח גם על קשר הפוך בין ריכוזי רטינול בפלזמהושיעורי שלשול עם הקאות ושיעול עם חום. מנבא חזק לזיהום שפעת (שפעת) (45) . סקירה של חמישה מחקרים אקראיים , מבוקרי פלצבו , שכללו 7,528 נשים הרות או מניקות חיוביות ל- HIV לא מצאה שום יתרון משמעותי של תוספת ויטמין A בהפחתת העברת ה-HIV מאם לילד (46) . מחקר תצפיתי מוקדם אחדמצאו כי לנשים נגועות ב-HIV שסבלו ממחסור בוויטמין A יש סיכוי גבוה פי שלושה עד ארבע להעביר HIV לתינוקות שלהן (47). עם זאת, אף ניסוי עד כה לא סיפק מידע על השפעות שליליות אפשריות של תוספת ויטמין A על העברת HIV מאם לילד (48) .

תפקוד לקוי של בלוטת התריס

בצפון ומערב אפריקה, מחסור בוויטמין A ומחסור ביוד המושרה- זפק יכולים להתקיים במקביל עד 50% מהילדים. נראה שהתגובה לטיפול מונע ביוד באוכלוסיות חסרות יוד תלויה בגורמים תזונתיים שונים, כולל מצב ויטמין A (49, 50) . נמצא כי מחסור בוויטמין A במודלים של בעלי חיים מפריע לציר יותרת התריס – בלוטת התריס על ידי (1) הגברת הסינתזה וההפרשה של הורמון מגרה בלוטת התריס(TSH) על ידי בלוטת יותרת המוח, (2) הגדלת גודל בלוטת התריס, (3) הפחתת ספיגת היוד על ידי בלוטת התריס ופגיעה בסינתזה וביוד של תירוגלובולין, ו- (4) הגדלת הריכוזים במחזור של הורמוני בלוטת התריס (נסקר ב -51 ). מחקר חתך של 138 ילדים עם מחסור בו-זמני של ויטמין A ויוד מצא כי חומרת המחסור בוויטמין A קשורה לסיכון גבוה יותר לזפק וריכוז גבוה יותר של TSH והורמוני בלוטת התריס במחזור הדם (50) . ילדים אלו קיבלו מלח מועשר ביוד עם ויטמין A (200,000 IU בבסיס ו-5 חודשים) או פלצבו בטיפול אקראי , כפול סמיות, ניסיון של 10 חודשים. תוסף ויטמין A זה הפחית משמעותית את ריכוז ה-TSH ואת נפח בלוטת התריס בהשוואה לפלסבו (50) . בניסוי אחר, לתוספת של ויטמין A לילדים חסרי יוד לא הייתה השפעה נוספת ליוד על מצב בלוטת התריס בהשוואה לפלסבו, אך תוספת ויטמין A לבדה (ללא יוד) הפחיתה את נפח בלוטת התריס, כמו גם את ריכוזי ה-TSH והתירוגלובולין. (52) .

הפרעות אחרות

פרינודרמה או היפרקרטוזיס פוליקולרית היא מצב עור המאופיין בייצור יתר של קרטין בזקיקי השיער. הנגעים מופיעים לראשונה על הגפיים, הכתפיים והישבן ועלולים להתפשט על כל הגוף במקרים החמורים ביותר (53) . בעוד שמחסור בוויטמין A עשוי לתרום להופעת פרינודרמה, המצב נקשר מאוד לחסרים תזונתיים מרובים ונחשב לסימן לתת תזונה כללית. מקרה נדיר של דלקת בוושט ( דלקת בוושט ) יוחס לאחרונה להיפרקרטוזיס משנית למחסור בוויטמין A (54) .

כמו כן, מחסור בוויטמין A משפיע על גיוס הברזל , פוגע בסינתזה של המוגלובין ומביא לאנמיה מחוסר ברזל המוקלת רק עם תוספתשל ויטמין A וברזל (ראה אינטראקציות תזונתיות ) (27) .

הקצבה התזונתית המומלצת (RDA)

שווי פעילות רטינול (RAE)

ויטמין A ניתן לקבל ממזון כמו ויטמין A שנוצר מראש במוצרים מן החי או כקרוטנואידים פרוויטמין A בפירות וירקות (ראה מקורות מזון ). עם זאת, בעוד ויטמין A שנוצר מראש נספג, מאוחסן ועובר הידרוליזה ביעילות ליצירת רטינול, קרוטנואידים של פרווויטמין A כמו β-קרוטן מתעכלים ונספגים בקלות פחות, וחייבים להפוך לרטינול ולרטינואידים אחרים על ידי הגוף לאחר ספיגה למעי הדק. . יעילות ההמרה של קרוטנים פרוויטמין A לרטינול משתנה מאוד, בהתאם לגורמים כמו מטריצת מזון, הכנת מזון ויכולות העיכול והספיגה של האדם (55) .

תקן המדידה הבינלאומי העדכני ביותר עבור ויטמין A הוא שווי ערך פעילות רטינול (RAE), המייצג את פעילות ויטמין A כרטינול. נקבע כי 2 מיקרוגרם (מיקרוגרם) של β-קרוטן בשמן המסופק כתוסף יכולים להיות מומרים על ידי הגוף ל-1 מיקרוגרם של רטינול ומעניק לו יחס RAE של 2:1. עם זאת, נדרשים 12 מיקרוגרם של β-קרוטן ממזון כדי לספק לגוף 1 מיקרוגרם של רטינול, מה שמקנה ל-β-קרוטן בתזונה יחס RAE של 12:1. קרוטנואידים אחרים של פרו-ויטמין A במזון נספגים פחות בקלות מאשר β-קרוטן, וכתוצאה מכך יחסי RAE של 24:1. יחסי RAE מוצגים בטבלה 1  (56

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

רק משתמשים רשומים אשר רכשו מוצר זה יכולים לרשום חוות דעת.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן