טבעלי – חנות טבע מקצועית באינטרנט

פוספודיל כולין - קומפלס 1200 מג' (200 יח') 1#

179.00

תיאור

פוספטידיל כולין הוא אחד מהפוספוליפידים המצויים ברקמות החי והצומח. פוספוליפידים מהווים מרכיב חשוב בקרומי התאים, ופוספטידיל כולין הוא אחד מהחשובים ביותר.

לציטין

משתמשים בשם לציטין כשם נרדף לפוספידיל כולין. ניתן לבודד אותו מביצים, כבד, בוטנים, פולי סויה, ענבים, כרוב ונבט חיטה. הוא מצוי בשוק מנוקה ומשמש כתוסף מזון. נעשה בו שימוש מסחרי כמתחלב טבעי ובטוח וכמוסיף לחות בתעשיית המזון. הוא מצוי בחמאת קקאו, שוקולד, גלידה, מרגרינה, רטבים שונים.

ריכוז פוספטידיל כולין בליציטין המסחרי הוא 20-90%, בדרך כלל 20%. מכינים את הלציטין בעיקר מסויה, חמניות, זרעי לפתית. חלמון של ביצים מכיל 68-72% פוספטידיל כולין, אבל לא מרבים להשתמש בהם לייצור לציטין. פולי סויה מכילים 20-22% של פוספטידיל כולין.

חומצות שומניות בלציטין המיוצר מסויה: 19-24% חומצה פלמיטיית וסטארית, 9-11% חומצה אולאית 56-60% חומצה לינולאית, 6-9% חומצה אלפה-לינולנית.

חומצות שומניות בלציטין המיוצר מחלמון ביצה: 41-46% חומצה פלמיטית וסטארית, 35-38% חומצה אולאית, 15-18% חומצה לינולאית, 0-1% חומצה אלפה-לינולאית (1,2,3).

פעילות ביולוגית של פוספטידיל כולין

פוספטידיל כולין מתחזק את שלמות הממברנות וחיוני לכל התהליכים הביולוגיים הבסיסיים, כגון, ייצור האנרגיה בתאים, הקשר והאיתות בין התאים, שמירה על נזילות הממברנות ועל העברה של חומרים ומסרים בין התאים.

כולין נמנה על המרכיבים השונים של ויטמין B. הוא מהווה את אחד המרכיבים של המתווך העצבי אצטילכולין.

פוספטידיל כולין מסייע לתנועה של השומנים לתוך התאים והחוצה. הוא זורם בתוך זרם הדם וקשור ל-VLDL LDL  ו-HDL.

שימוש בפוספטידיל כולין כתוסף מזון

כולין חיוני לפעילות תקינה של הכבד. פוספטידיל כולין מגן על הכבד, ועשוי להועיל במקרים של כבד שומני, הפטיטיס ויראלי וצירוזיס (4).

משתמשים בפוספטידיל כולין כסיוע להורדת רמת כולסטרול בדם (5), כסיוע להורדת משקל ולטיפול בכבד שומני (5).

פוספטידיל כולין והמוח

לציטין ידוע כפוספטידיל כולין, למרות שההכנה המסחרית שלו מכילה פוספוליפידים נוספים. אנשים שאוכלים בשר ביצים וסויה מקבלים כ-6 ג' ליום של לציטין מהמזון. פירות וירקות מכילים כמות קטנה של לציטין. ריכוז פוספטידיל כולין בממברנות של תאי העצב יורד עם הגיל. מחקרים שנעשו על השפעת לציטין כתוסף על הזכרון וכושר הלימוד נתנו תוצאות שונות. כמה מחקרים הראו השפעה חיובית של הלציטין בעוד שאחרים לא הראו שינוי בזכרון ובכושר הלימוד (6).

מינון

לטיפול בהפרעות בכבד 350-500 מ"ג 3 פעמים ביום

להורדת רמת כולסטרול 500-900 מ"ג שלוש פעמים ביום.

אינטראקציות עם תרופות: לא נמצאו

מנת יתר: לא נמצאו תגובות שליליות

מקורות

Wurtman RI. Hirch MJ. Growdon JH. Lecitin consumption raises serum-free-choline levels. Lancet 1977, 2; 68-69.

Hanin I Ansell GB. EDS. Lecitin Technological Biological and Therapeutic Aspects. New York and London. Pleurum Press, 1987.

Hirch MJ. Growdon JH. Wurtman MJ. Relatinship between dietary choline or lecitin intake, serum levels and various metabolic indices. Metabolism, 1978, 27: 953-960.

Atoba MA. Ayouda EA. Effects of essential phopholipid choline on the course of acute hepatitis-B-infection. Trop. Gastroenterol. 1985,6: 96-99.

Canty DI. Zeiset SH. Lecitin and choline in human health and disease. Nutr. Rev. 1994, 52: 327-339.

Little A. Levy R. Chouraki-Kidd P. Adouble-blind placebo controlled trial of high dose lecitin in Alzheimer's disease. J. Neutr. Neurosurg Psych.1985, 48; 736-742.

סקירת מוצר

Description

 • תוספי מזון
 • עוזר לעבד שומנים ומסייע תמיכה ממברנות תאים
 • תוסף תזונה
 • מוסמך ללא גלוטן
 • GMP מוסמך

ארץ החיים של Phosphatidyl קולין קומפלקס (PC) הוא מקור טוב של כולין טבעי.

שימוש מוצע

הוראות הגעה: מבוגרים לוקחים יום אחד (1) softgel עם מזון. כתזכורת, להתייעץ בתוספים ובתרופות שאתם לוקחים עם רופא

רכיבים נוספים

ג 'לטין, גליצרין, מים מטוהרים (פגז הקפסולה), שמן סויה. מכיל סויה.

100% bovine gelatin, BSE-free

NO: שמרים, תירס, חיטה, גלוטן, חלב, מלח, סוכר, חומרים משמרים או צבע מלאכותי.

אזהרות

אין לקבל אם החותם נשבר.

אחסן בין 59º-86º F.

הרחק מהישג ידם של ילדים.

אם אתה בהריון או סיעודי, לוקח תרופות או מתכנן ניתוח, להתייעץ עם הרופא שלך לפני השימוש במוצר זה. אם מתרחשות תופעות לוואי כלשהן, הפסיקו לקחת את המוצר והיוועץ ברופא.

הגשה גודל: 1 Softgel
כמות למנה% ערך יומי
קלוריות10
קלוריות משומן10
שומן טוטאלי1 גרם<2%*
Phosphatidyl Choline Complex (soy lecithin)
providing:
1,200 mg (1.2 g)**
Phosphatidylcholine (שווה ערך ל 55 מ"ג של כולין)420 מ"ג**
* אחוז ערכים יומיים מבוססים על 2,000 קלוריות דיאטה.
** הערך היומי לא נ

הכולסטרול הוא חומר שומני שמצוי בדמנו שוקע משך חיינו בעורקים וגורם להם להתקשות ולהיסתם. כאשר הוא פוגע בעורק הכלילי המספק דם ללב, הוא עלול לגרום להתקף לב, וכאשר הוא פוגע בעורקי המוח, הוא עלול להביא לפגיעה מוחית ולמוות טרם עת. לכן, טיפול בהורדת רמת הכולסטרול הוא אבן יסוד למניעת מוות מוקדם, התקפי לב, אירועים מוחיים ופגיעה בכלי דם אחרים.

מסתבר, שמיליוני אנשים ברחבי העולם, כולל בישראל, סובלים מכולסטרול גבוה, אינם מודעים לכך ואינם מטופלים. רמות כולסטרול גבוהות מאפיינות רבע עד שליש מהאוכלוסייה, ולרוע המזל, הידע על הנזק של הכולסטרול ועל הטיפול בכולסטרול, בשינוי אורח החיים ובתרופות – לוקה בחסר. אנשים "בריאים" עם כולסטרול גבוה נמנעים מתרופות בגלל חשש מתופעות לוואי – "מה פתאום שאני, אדם בריא, אקח תרופות? התרופות מזיקות! לכל החיים? זו הוצאה לא קטנה!"
כן, רמות כולסטרול גבוהות חייבות להיות מטופלות, למען שיפור והארכת החיים.

מהו כולסטרול?

כולסטרול הוא חומר שמנוני, המהווה אחד ממרכיבי השומנים בדם. הוא משמש ליצירת תאים, לבנות את דופנם, ליצירת הורמונים ולתפקידים אחרים. רמה גבוהה שלו בדם, היא גורם סיכון עיקרי למחלת לב וכלי דם.

 • 75% מהכולסטרול נוצר בכבד מחומצות שומן רוויות ו-25% נספג מהמזון במעי.
 • 2/3 מהכולסטרול נע בזרם הדם בצורת "כולסטרול רע" (LDL) העלול לגרום להתקפי לב ואירועים מוחיים, וחלק נוסף נע בזרם הדם בצורת "הכולסטרול הטוב" (HDL) ותפקידו למנוע מחלות לב וכלי דם.
 • חלק נוסף של הכולסטרול (20%) נע בזרם הדם עם טריגליצרידים, שהם עוד שומן בדם, שכאשר רמתו עולה, עולה שכיחות מחלות לב וכלי דם – אם כי בעוצמה חלשה בהרבה מהכולסטרול.
 • סך הכולסטרול בדמנו הוא הכולסטרול ה"טוב", הכולסטרול ה"רע" וכחמישית מערך הטריגליצרידים.

מה רע בכולסטרול?

הכולסטרול הנע בזרם הדם, שוקע עם השנים בדופן כלי הדם ויוצר רובד שומני בכלי הדם, שעם הזמן מצרף אליו תאים נוספים וסידן, וגורם להתקשות והיצרות העורק – תהליך שגורם לטרשת העורקים. כאשר הנגע הטרשתי הולך וגדל, הוא גורם לסתימה של העורקים. כאשר העורק הכלילי המספק דם ללב נסתם, נוצר מוות של שריר, או מה שנקרא התקפת לב. כאשר הסתימה הולכת ומתקדמת בעורקי הצוואר המספקים דם למוח, נוצר אירוע מוחי. לעיתים קרובות, על הטרשת בעורקי הצוואר נוצרים קרישים שעלולים לנדוד לכלי הדם הקטנים במוח ולגרום למוות של רקמת מוח – הדבר נקרא אירוע מוחי.

מהם ערכי הכולסטרול והטריגליצרידים הרצויים?

סוגרצוינסבלדורש טיפול
כולסטרול200 ופחותעד 240מעל 240
כולסטרול רע100 ופחותעד 130מעל 130
כולסטרול טוב

גברים

נשים

 

40 ויותר

50 ויותר

 

עד 35

עד 40

 

פחות מ- 35

מ- 40

טריגליצרידים150 ופחותעד 200גבוה מ- 200


האם ישנן הוכחות כי הורדת כולסטרול מפחיתה תחלואה ותמותה ממחלות לב?
מחקרים שנעשו על אלפי משתתפים לאורך שנים רבות, הראו שהפחתת עורכי כולסטרול – ובעיקר הפחתת ערכי הכולסטרול הרע LDL-C – מונעת התקפי לב, ניתוחי לב, שבץ מוחי ומוות. מחקרים אחרים הצביעו שהגברת ערכי הכולסטרול הטוב מפחיתה אירועים לבביים.
הפחתה של 10 מ"ג לד"ל בכולסטרול הרע LDL-C, הביאה להפחתה באירועי לב בשיעור של 20%.
לרופא המטפל יש לוח מנבא להתקפי לב, המבוסס על אלפי מטופלים. בלוח זה, על סמך ערכי כולסטרול, לחץ דם, עישון וגיל, ניתן לקבוע את הסכנה לפתח מחלת לב ב-10 השנים הקרובות.

מה עליך לעשות ביחס לכולסטרול?

 • ראשית, עליך לדעת מהם ערך הכולסטרול שלך: מה רמת הכולסטרול הרע (LDL-C), הטוב (HDL-C) ורמת הטריגליצרידים (TRIG). כל מבוגר מגיל 20 ומעלה צריך לדעת את הערכים הללו, וכל 5 שנים יש לחזור על הבדיקות במידה שהערכים תקינים.
 • במידה שיש גורמי סיכון נוספים כמו גיל מתקדם, סיפור משפחתי של מחלת לב, עישון, יתר לחץ דם או השמנה – הרופא ישקול מתי לבצע שוב בדיקות, לאחר שיעריך את סיכוייך למחלות לב ב-10 השנים הבאות.
 • פעילות גופנית: מומלץ לכל אחד לבצע הליכה של 60 דקות 3 פעמים בשבוע, בקצב של 5.5-7 קמ"ש. כדאי להתחיל בקצב איטי למשך 5 דקות, להגביר הקצב בהדרגה, ולהפחית את הקצב ב-5 הדקות האחרונות. רצוי לשלב 10-15 דקות של תרגילים כנגד תנגודת, ומספר דקות של תרגילי גמישות. ההוצאה הקלורית הרצויה היא של 1000-1500 קילו קלוריות בשבוע.
 • דיאטה: דיאטה נכונה עשויה להפחית את רמת הכולסטרול הרע ב-10%-15%. הפחתה במשקל מביאה להפחתה גם בערכי הטריגליצרידים ולהגברת ערכי הכולסטרול הטוב.
 • הדיאטה להפחתת כולסטרול, מבוססת על הפחתה בכמות השומן הרווי (שומן מהחי) כולל בשר, מוצרי חלב מעל 5%, גבינות קשות, גלידות, שוקולד (מכיל 30% שמנת) ופיצות – את כל אלה יש להחליף בבשר בעוף ללא עור ובדגים. יש לאכול ירקות 5 פעמים ביום ו-3 פעמים ביום פירות ודגנים עשירים בסיבים. יש להמנע מאכילת כולסטרול שמצוי בביצים ובחלקי בשר פנימיים כמו כבד, לבבות, כליות ומוח.
  יש להימנע משומן מוקשה מסוג טרנס, המצוי במרגרינה וכמעט בכל דברי המאפה המתועשים.
  חשוב לצרוך שומן בלתי רווי כמו שמן זית, שמן קנולה, שמן חמניות, אגוזים ופיצוחים למיניהם.
  הורדה במשקל תשפר את הפרופיל השומני שלך, ולכן כדאי וחשוב להגיע למשקל גוף רצוי.

טיפול תרופתי להורדת כולסטרול

למרות השינוי באורחות החיים, חלק מהאנשים הסובלים מכולסטרול גבוה יזדקקו גם לטיפול בתרופות.
"סטטינים" הם משפחת התרופות היעילה ביותר להפחתת ערכי הכולסטרול והכולסטרול הרע, ואף תורמים בהפחתת טריגליצרידים והגברת רמת הכולסטרול הטוב.
הרמה הממוצעת של התרופה תפחית את רמת הכולסטרול הרע ב-40%-25% ותגביר את רמת הכולסטרול הטוב ב-5%-10% (ראה טבלה).
מינון גבוה של סטטינים עשוי להפחית את רמת הכולסטרול הרע ב-60%-50%.
כאשר לא מגיעים לערכי המטרה (ראה טבלה), הרופא יכול להוסיף תרופה הקרויה "אזיטימיב" ("אזטרול"), בשילוב עם ה"סטטינים", שתפחית בצורה ניכרת את ערכי הכולסטרול הרע.

ה"סטטינים", בנוסף להפחתה בערכי הכולסטרול, מונעים את התהליך הדלקתי הקיים בתוך טרשת העורקים.
כאשר בנוסף לכולסטרול גבוה, קיימים גם טריגליצרידים גבוהים, ניתן להוסיף תרופה ממשפחת ה"פיברטים" ("בזפיברט", "בזליפ", "נורליפ"), שמפחיתה בצורה טובה את ערכי הטריגליצרידים ומעלה את הכולסטרול הטוב.

עד לאן להפחית את ערכי הכולסטרול?
ערכי הכולסטרול אליהם נשאף הם 200 מ"ג לד"ל; רמת כולסטרול רע של 100 מ"ג לד"ל; ורמת כולסטרול טוב לגבר של מעל 40 מ"ג לד"ל ולאשה של מעל 50 מ"ג לד"ל.
כאשר יש גורמי סיכון נוספים, כמו סיפור משפחתי של מחלת לב בגיל צעיר, סוכרת, עישון רב ויתר לחץ דם, או שיש סיפור קודם של מחלת לב, ערך הכולסטרול הרע הרצוי הוא 70 מ"ג לד"ל.

מהן תופעות הלוואי של התרופות?
הסטטינים ניתנו עד היום למאות מיליוני אנשים. 4%-2% מהאנשים עלולים להעלות את ערכי האנזימים בכבד או את ערכי האנזימים השריריים.
כ-1%-0.5% עלולים להתלונן על כאבי שרירים ללא עלית אנזימי השריר.
כל תופעות הלוואי חולפות עם הפסקת הטיפול. לעיתים, למרות עליה מתונה של אנזימי הכבד או השריר, ממשיכים בטיפול התרופתי – הרופא ישקול מתי יש להפסיק בטיפול התרופתי.

המינונים המומלצים של הסטטינים השונים למניעת מחלות לב, הם להפחתה של 30%-40% ברמת הכולסטרול הרע LDL – השיעור הממוצע הצפוי של הורדת רמת ה- LDL-כולסטרול.

LDL Reduction % Dose, mg/d Drug
  39 10-20 Atorvastatin
 3140 Lovastatin
 3440 Pravastatin
  20– 35 40 –41 Simvastatin
 40– 25 80 –35 Fluvastatin
  5– 39 10 –45 Rosuvastatin

לסיכום

 1. דע את ערכי הכולסטרול שלך
 2. עשה דיאטה מתאימה ופעילות גופנית
 3. דבר עם הרופא על טיפול תרופתי להורדת ערכי הכולסטרול בדמך, שכן רמות גבוהות הן הרות אסון.

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

רק משתמשים רשומים אשר רכשו מוצר זה יכולים לרשום חוות דעת.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן