תכשירי אנזימים הם אחד מתוספי התזונה השימושיים ביותר הזמינים לשיפור בריאות האדם, כולל בריאות דרכי הנשימה, אך הם אינם מנוצלים בצורה חמורה. אחד האנזימים השימושיים ביותר הוא  serrapeptase. 

במהלך שנות השמונים והתשעים, בוצע מחקר משמעותי באירופה וביפן שהצביע על כך שסראפפטאז עשוי להיות אחד מתוספי האנזים התזונתיים היעילים ביותר בקידום בריאות דרכי הנשימה – ליתר דיוק הקלה על גודש בסינוסים ובאף, כאבי גרון ודלקות בדרכי הנשימה. 1  ד"ר הנס ניפר, רופא מוכר לרפואה אלטרנטיבית ונשיא לשעבר של האגודה הגרמנית לאונקולוגיה, היה ידוע בשימוש הנרחב שלו באנזימים פרוטאוליטיים והחזיק בערכו של סראפפטז מעל כולם. עד כדי כך שד"ר ניפר התייחס לסראפפטאז כ"אנזים הנס". 2 

באיזה מצבים יכול לעזור הסראפפטאז?

 • כאבי ראש – כאבי ראש כרוניים ומיגרנות (ווסקולאריות ודלקתיות).
 • מחלות ריאומטיות, דלקות מפרקים, אוסטיאופורוזיס, פיברומיאלגיה וכו'
 • סכרת – דלקת לבלב.
 • טרשת נפוצה ופגיעות (מחלות) עצבים אחרות.
 • מחלות דרכי נשימה וריאות – דלקות גרון ושקדים, אוזניים, סינוסיטיס, שיעול, אסטמה, דלקת הסמפונות, אמפיזמה, שחפת וכו'.
 • כבד – מחלות פיברוציסטיות בכבד.
 • גידולים – ציסטות ופוליפים של איברים פנימיים (חזה, שחלות, כבד, כליות).
 • ניתוח – שיקום מהיר אחרי ניתוחים. הקלה בתסמינים (סימפטומים) שלאחר הניתוח. (רק אם לא נוטלים מדללי דם)
 • פרוסטטה – דלקות והגדלה של הערמונית.
 • אנטיאג'ינג – האטת תהליכי הזדקנות.
 • מחלות מערכת העיכול – מחלת קרוהן, דלקת כיבית של המעי הגס – קוליטיס אולצירוזיס, רגיזה וקושי לעכל חלבון.
 • זאבת (לופוס) ומחלות אוטואימוניות.
 • אובאיטיס – דלקת הענבה. היא דלקת עיניים שעלולה להופיע כתוצאה ממחלה אחרת בגוף כגון: דלקת מפרקים – דלקת מפרקים שגרונית, תגובה למחלה זיהומית.
 • ספורט – פגיעות וחבלות ספורט (טיפול ומניעה).
 • אנטיביוטיקה – שיפור הפעילות של אנטיביוטיקה, היות שהוא אנזים מנקה תאים מתים ומוגלה, שהם תוצר של אנטיביוטיקה.

מהו אנזים? 

אנזימים הם מולקולות שמאיצות תגובות כימיות – או שהם עוזרים לבנות מולקולות חדשות או שהם מפצלים את הקשרים שמחברים מולקולות יחד כדי לפרק אותן ליחידות קטנות יותר. 

במקרה של אנזימים כתוספי תזונה, לרוב הם מכילים  אנזימי עיכול המפרקים  חלבונים, שומנים, פחמימות ושאר רכיבי מזון ליחידות קטנות יותר שניתן להיספג. נלקחים בין הארוחות או על קיבה ריקה, אותם אנזימי עיכול ממש, במיוחד הפרוטאזות או  האנזימים הפרוטאוליטיים , מפעילים השפעות מערכתיות מחוץ למערכת העיכול.

מה זה Serrapeptase?

Serrapeptase  הוא אנזים המופק מחיידק מועיל, Serratia marcescens, השוכן במעיים של תולעי משי. תולעת המשי מנצלת היטב את ההשפעות החזקות של אנזים זה על מנת לפרק את הגולם שלו ולשחרר את עצמו כעש הבוגר שהשתנה. 

הגולם שאורגת המשי מורכב ממשי, אחד הבדים היוקרתיים, וגם מהחומרים הטבעיים החזקים והעמידים. אבל ממה עשוי משי? חלבונים מיוחדים המופרשים ונארגים יחד על ידי תולעת המשי. משי מורכב מחלבון בלתי מסיס המכונה פיברואין המוחזק יחד על ידי שכבה דמוית דבק של חלבון אחר הנקרא סריצין. זהו חלבון חזק מאוד, קשוח ועמיד, אך האנזים הזה, סראפפטאז, מסוגל לפרק אותו בקלות. זה באמת נס.

Serrapeptase זמין מסחרית מופק מתרבויות של Serratia marcescens. Serrapeptase ידוע גם בשם serratiopeptidase, serralysin, serratiapeptase, Serratia peptidase, serratiopeptidase או serrapeptidase.

איך Serrapeptase עובד?

Serrapeptase ואנזימים פרוטאוליטיים אחרים מפרקים חלבונים בעצם הוספת מים או הידרוליזה של הקשרים בין חומצות אמינו ספציפיות  , שהן אבני הבניין של חלבונים. כעת מתועד היטב כי אנזימים פרוטאוליטיים הניתנים דרך הפה, כולל serrapeptase, 3  נספגים בשלמותם לזרם הדם כדי להפעיל השפעות מערכתיות. למעשה, הוכח כי סראפפטאז נמסר עדיפות לרקמות שנפצעו או נמצאות במתח. 4

מהן היתרונות הבריאותיים של Serrapeptase?

Serrapeptase  נמצא בשימוש באירופה וביפן כבר למעלה מ-50 שנה עם יתרונות מתועדים לתמיכה בתגובת הגוף לפציעה ובריאות המערכת החיסונית, כלי הדם ודרכי הנשימה. 

Serrapeptase הראה כמשפר את זרימת הדם ומפחית נפיחות על ידי פירוק פיברין ועיכוב היווצרות של מולקולות המושכות תאים דלקתיים למקום הטראומה. 5  הפחתת נפיחות עוזרת בנוסף לכאב. Serrapeptase גם מעכב היווצרות של תרכובות מעוררות כאב הידועות בשם קינינים. פעולות אלו יכולות לסייע בהחלמה מפציעות ספורט, טראומה, מתח חוזר (לדוגמה, תסמונת התעלה הקרפלית) והליכים כירורגיים. 

מחקר הראה שסראפפטאז יכול לעזור לשפר את התגובה לפציעה וטראומה. 6  השפעה זו תועדה במגוון מודלים ניסויים ומחקרים קליניים. 7-10  לדוגמה, הוכח כי סראפפטאז משפר את תפקוד המפרקים וניידות בחולים עם כאבי ברכיים. 7  זה גם הוכח כמקדם ריפוי בעקבות הליכים דנטליים וכירורגיים על ידי הפחתת נפיחות וחבורות, ובכך מזרז את זמן הריפוי. נשים הסובלות מתסמינים של שדיים פיברוציסטיים כמו כאב, נפיחות ורגישות נהנו גם מסראפפטאז. 11

סראפפטאז, בריאות דרכי הנשימה העליונות וחסינות

מחסום הריר הוא קו ההגנה הראשון מפני זיהום בכל הנוגע לבריאות דרכי הנשימה. פרוטאזות כמו  serrapeptase , mucolase, ו  ברומלין  להקטין את עובי של ריר בעוד באותו הזמן להגדיל ייצור ריר כמו גם להגדיל באופן משמעותי את התחבורה של ריר את דרכי הנשימה עד שהוא נבלע או או לבטל אותם מהגוף. בנוסף לשיפור ההשפעות המכניות של הריר, פרוטאזות עשויות לאפשר לגורמי הגנה מיוחדים בתוך הריר לנטרל בצורה יעילה יותר אורגניזמים פולשים. חלק מגורמי ההגנה המופרשים בריר הם הפרשת IgA, תחמוצת חנקן, לקטופרין ומעכבי פרוטאז שונים שמקורם בתאי דם לבנים החוסמים וירוסים.

כמו כן, הוכח כי Serrapeptase משפר את המבנה והתפקוד של הפרשות הריר. הוכח כי Serrapeptase שניתן לחולים עם ריר עבה ותפקוד לקוי מפחית משמעותית את הצמיגות (עובי ודביקות), אך לא את הגמישות (מתיחה) של ריר דרכי הנשימה. שיפור היחס בין הצמיגות לגמישות הוא גורם מכריע למידת התפקוד של הריר בתפקידו לשמור על דרכי הנשימה נקיות מחלקיקים וחיידקים. 12-14  

ההשפעות שמשנות הריר של סראפפטאז חשובות בכל עת לניצול בכל פעם שהליחה מעובה או דביקה יתר על המידה. על ידי הפחתת הצמיגות, serrapeptase מוביל פחות גודש ריר ובכך לא רק להפחית את הסימפטומים של גודש, אלא גם את הסבירות לזיהום חיידקי משני. ריר סמיך או דביק יתר על המידה מהווה כר גידול לחיידקים גורמי מחלות. 

Serrapeptase גם מפעיל השפעות חשובות על הריר והרירית של מערכת העיכול. במיוחד, סראפפטאז מפעיל פעילות נגד ביופילם – אוסף של חיידקים ארוזים זה בזה, הנצמדים לרירית המעי הדק בתוך מטריצה ​​דביקה ודביקה. Serrapeptase מסוגל לאכול את מטריצת הביופילם כמו גם לשמש כגורם מרתיע להיצמדות חיידקים לרירית המעי. 15 

המלצות מינון

המינון של  serrapeptase, כמו אנזימים רבים אחרים, מבוסס לא על משקל (כמות מ"ג), אלא על פעילות אנזים בצורה של יחידות של יחידות serrapeptase או SPU. עבור רוב היישומים, המינון הוא 40,000 עד 100,000 יחידות עד שלוש פעמים ביום. טווח המינון מבוסס על גודל האדם וכן על רמת התמיכה הדרושה. לקבלת התוצאות הטובות ביותר, יש ליטול serrapeptase על בטן ריקה. לגבי זירוז ההחלמה מניתוחים, הפרוטוקול הכללי היה להתחיל בסראפפטאז יום לפני הניתוח, פעם אחת בערב לאחר הניתוח, ולאחר מכן עד 3 פעמים ביום למשך 5 ימים לאחר הניתוח. עם זאת, בשלב זה, מכיוון שאין מספיק מחקרים כדי להעריך תופעות לוואי או אינטראקציות כלשהן, ההמלצה שלי היא להשתמש בסראפפטאז לאחר ניתוח בלבד. 

תופעות לוואי, בטיחות ואינטראקציות תרופתיות

באשר לתופעות הלוואי והבטיחות, לסראפפטאז יש פרופיל בטיחות מצוין ואינו מייצר תופעות לוואי משמעותיות. מכיוון שסראפפטאז עשוי להפחית את קרישת הדם, אין להשתמש בו עם תרופות המשפיעות גם על טסיות דם או היווצרות קריש כמו קלופידוגרל (Plavix), הפרין, וורפרין (קומדין) ואחרות.

הפניות:

 1. Bhagat S, Agarwal M, Roy V. Serratiopeptidase: סקירה שיטתית של העדויות הקיימות. Int J Surg. 2013;11(3):209-217.
 2. הנס א. ניפר, ג.ס. איגל-אודן, וארתור ד. אלכסנדר. האיש הסקרן: חייו ויצירותיו של ד"ר הנס ניפר. בית המחבר, 2010.
 3. Moriya N, M Nakata, M Nakamura, et al. ספיגה במעיים של Serrapeptase (TSP) ב-Rats Biotechnol Appl Biochem 1994 Aug;20(1):101-8.
 4. Moriya N, Shoichi A, Yoko H, et al. ספיגת סראפפטאז במעיים ופיזורו לאתרי הדלקת. Japan Pharmacol Therapy 2003; 31:659-666
 5. Kakinuma A, Moriya N, Kawahara K, Sugino H. הדחקה של פיברינוליזה בחולדות צרובות על ידי מתן פרוטאז Serratia. Biochem Pharmacol. 1982;31(18):2861-2866.
 6. Tiwari M. תפקידו של serratiopeptidase בפתרון הדלקת. Asian J Pharm Sci. 2017;12(3):209-215.
 7. Klein G, Kullich W. טיפול קצר מועד בדלקת מפרקים ניוונית כואבת של הברך עם אנזימים דרך הפה. מחקר אקראי כפול סמיות מול דיקלופנק. Clin Drug Invest 2000; 19:15-23
 8. Sivaramakrishnan G, Sridharan K. תפקידו של Serratiopeptidase לאחר הסרה כירורגית של טוחנת מושפעת: סקירה שיטתית ומטה-אנליזה. J Maxillofac Oral Surg. 2018 יוני;17(2):122-128. 
 9. Esch PM, Gerngross H, Fabian A. הפחתת נפיחות לאחר הניתוח. מדידה אובייקטיבית של נפיחות של מפרק הקרסול העליון בטיפול עם serrapeptase-מחקר פרוספקטיבי Fortschr Med 1989; 107:67-68
 10. מלשה PC. ניסוי ראשוני של serratiopeptidase בחולים עם תסמונת התעלה הקרפלית. J Assoc Physicians הודו. 2000;48(11):1130.
 11. Kee WH, Tan SL, Lee V, Salmon YM. הטיפול בהפרעות השד עם Serrapeptase (Danzen); ניסוי מבוקר כפול סמיות אקראי. Singapore Med J 1989; 30:48-54.
 12. Majima Y, Inagaki M, Hirata K, et al. ההשפעה של אנזים פרוטאוליטי במתן דרך הפה על הגמישות והצמיגות של ריר האף. Arch Otorhinolaryngol 1988;244:355-359.
 13. Nakamura S, Hashimoto Y, Mikami M, et al. השפעת האנזים הפרוטאוליטי serrapeptase בחולים עם מחלת דרכי אוויר כרונית. Respirology 2003;8:316-320.
 14. Mazzone A, Catalani M, Costanzo M, et al. הערכה של Serratia peptidase בדלקת חריפה או כרונית של פתולוגיה של אף אוזן גרון: ניסוי רב-מרכזי, כפול סמיות, אקראי לעומת פלצבו. J Int Med Res 1990;18:379-388.
 15. Longhi C, Scoarughi GL, Poggiali F, et al. טיפול פרוטאז משפיע הן על יכולת הפלישה והן על יצירת ביופילם ב- Listeria monocytogenes. פתוג מיקרוב. 2008;45(1):45-52.